Financiranjem EU-a za sprječavanje šumskih požara ne upravlja se na zadovoljavajući način
Strasbourg, 14. rujna 2017. – Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir jedna je od više od pedeset potpisnika zastupničkog pitanja upućenog Europskoj komisiji kojim se od Komisije traži mobilizacija Fonda solidarnosti za štete od požara. O tom pitanju danas će raspravljati i Europski parlament na svojoj plenarnoj sjednici koja se održava u Strasbourgu.
Zastupnici u pitanju Komisiji pojašnjavaju kako je Europska unija početkom ljeta 2017. pretrpjela niz razornih požara, osobito u
Italiji, Portugalu, Hrvatskoj, Francuskoj, Španjolskoj i Grčkoj, koji su doveli do pogibija i goleme materijalne štete.
"Državama članicama, posebno korisnicama Kohezijskog fonda, često je teško da se same nose s požarima takve veličine te im je stoga potrebna solidarnost i pomoć EU", stoji u pitanju koje je između ostalih potpisala
zastupnica Petir.
Uz mobilizaciju Fonda solidarnosti Europske unije, što bi trebalo pomoći ublažiti štete u
državama stradalima od požara, a među kojima je i Hrvatska, Petir i kolege traže i europski zakonodavni okvir za borbu protiv šumskih požara i suša.
Zastupnici, naime, upozoravaju kako je Tematsko izvješće Europskog revizorskog suda br. 24/2014 naslovljeno
„Upravlja li se dobro potporom EU a za sprječavanje štete i obnavljanje šuma nakon štete od požara i elementarnih nepogoda?” pokazalo da se " financiranjem EU-a za sprječavanje šumskih požara i obnovu šuma koje su oštećene tijekom elementarnih nepogoda
ne upravlja se na zadovoljavajući način".
Stoga zastupnici traže od Komisije i stav o pokretanju europskih intervencijskih mehanizama stvaranjem odgovarajućih pravnih i proračunskih instrumenata, kao što je tijelo EU za zaštitu šuma.
Također, zastupnici traže od Komisije da donese konkretne prijedloge za direktive za borbu protiv požara i suša u EU-u, kao što je poljoprivredna pomoć za stvaranje i održavanje protupožarnih prosjeka, kako bi se ostvarila bolja koordinacija politika država članica o tom pitanju.
Fond solidarnosti Europske unije osnovan je kako bi se njime odgovorilo na prirodne katastrofe velikih razmjera i izrazila europska solidarnost s regijama unutar Europe pogođenim katastrofama.
Od 2002.godine kada je osnovan, sredstva Fonda mobilizirana su
za 76 katastrofa (poplave, šumski požari, potresi, oluje i suše) te su preko tog instrumenta
24 europske zemlje primile potporu u iznosu većem od 5 milijardi eura.