U mjesecu svibnju, mjesecu zaštite od požara Dobrovoljno vatrogasno društvo Dubrava organizirao je vatrogasne vježbe evakuacije OŠ Antuna Branka Šimića u ulici Kotrovnica 15, dana 02.05.2016. godine i OŠ dr. Ante Starčević u ulici Sv. Leopolda Mandića 55, dana 23.05.2016. godine.
Dobrovoljni vatrogasci Dubrave obje vježbe izveli su po identičnom scenariju ali već različiti objekti diktirali su i različitost vježbe. U OŠ Antuna Branka Šimića požar je nastao u prizemlju zgrade u kuhinjskom prostoru gdje je došlo do zapaljenja jestivog ulja u fritezi. Zbog gustog dima koji se je brzo proširio prostorom osoblje kuhinje nije moglo pristupiti gašenju. Kuhar je nazvao 193 centar veze JVP Grada Zagreba.
Na mjesto požarišta upućen je DVD Dubrava, a obzirom da je gusti dim zahvatio dobar dio škole u pomoć je pozvan DVD Maksimir i DVD Granešina. Vježba je izvedena u oba turnusa kako bi svi djelatnici, učenici i posjetitelji škole bili zahvaćeni ovom evakuacijskom vježbom. Evakuaciju škole proveli su djelatnici i nastavnici škole uz promatrače, članove DVD-a Dubrava, a sukladno Operativnom planu gašenja požara i evakuacije te škole. U obje vježbe sudjelovao je 571 učenik, 57 odraslih, a vježbu gašenja požara provelo je 19 vatrogasaca sa četiri vatrogasna vozila.
U OŠ dr. Ante Starčevića provedena je identična vježba na sam Dan škole te je zbog manjeg broja učenika i nastavnika vježba provedena u jednom turnusu.
Ciljevi ovakvih vježbi su upoznati članove DVD-a sa područjem svog djelovanja. Uvježbati gašenje požara u javnim ustanovama kako bi se što bolje savladala problematika postavljanja cijevne pruge kroz stubišta i steklo potrebito iskustvo. Za djelatnike OŠ bila je vježba i provjera kako u slučaju nastanka požara postupaju u takvim situacijama.