1. listopada 1964. godine, u Bjelovaru je osnovana Profesionalna vatrogasna četa. Pedeset godina kasnije, točnije u petak 3. listopada 2014. godine, svečanom sjednicom u svojim prostorijama, Javna vatrogasna postrojba Grada Bjelovara obilježila je veliku obljetnicu.
Uz sve zaposlenike postrojbe, sjednici su prisustvovali gradski dužnosnici te predstavnici službi spašavanja, na čelu s glavnim vatrogasnim zapovjednikom RH Slavkom Tucakovićem, i gradonačelnikom Bjelovara Antunom Korušcom.
Tim povodom predstavljena je novoizašla monografija "50 godina profesionalnog vatrogastva u Bjelovaru".
Kroz 170 kartica teksta, i više od šest stotina fotografija, na 204 stranice monografija donosi brojne zanimljivosti iz povijesti i sadašnjosti profesionalnog vatrogastva u Bjelovaru.
Podijeljena je na nekoliko poglavlja. "Povijest", kao što i samo ime govori, pruža uvid u razvoj profesionalnog vatrogastva u našem gradu. Od 1960. godine kada su se zapošljavali prvi profesionalni vatrogasci koji su tada radili kao dio DVD-a Bjelovar. 1964. godine, kada je osnovana profesionalna vatrogasna četa, te opisuje rad i razvoj vatrogastva narednih desetljeća sve do 2000. godine.
Tada je donesen novi ustroj koji vrijedi i danas. Osnovana je "Javna vatrogasna postrojba Grada Bjelovara" kojoj je posvećeno drugo poglavlje. Opisujući nastanak postrojbe, njenu temeljitu obnovu, te nabavku brojnih vatrogasnih vozila i razne opreme. Također, kako bi buduće generacije imale detaljniji uvid, opisan je svakodnevni rad današnjih profesionalnih vatrogasaca.
Slijedeće poglavlje "Intervencije", donosi pregled svih većih intervencija na području grada Bjelovara iz proteklih pedeset godina. Uz grafičke prikaze broja intervencija po godinama, od 1960. do 2013. godine, te vrstama intervencija i požara od 1991. do 2013. Tu su i opširnija izvješća nekoliko većih intervencija, te brojne fotografije požara i tehničkih intervencija.
Kako je danas zanimljivo vidjeti vozila kojima su se vatrogasci služili u prošlosti, tako poglavlje "Vatrogasna vozila i oprema" donosi prikaz svih današnjih vozila, uz njihove specifikacije. No priložene su i fotografije starih vozila kojima su se bjelovarski profesionalni vatrogasci služili proteklih desetljeća.
Također, navedena je i značajnija oprema koju vatrogasci danas koriste na intervencijama, te opis opreme za dojavu i uzbunjivanje.
Poglavlje "Djelatnici i suradnici postrojbe" predstavlja sve zaposlenike postrojbe. Priloženi su i razgovori sa rukovodstvom, zapovjednicima smjena, voditeljima službi, predsjednicima Upravnih vijeća, te suradnicima postrojbe. Na kraju poglavlja su fotografije današnjih umirovljenika. (Uz bivše i današnjeg zapovjednika, upravo su umirovljenici dali vrlo važne informacije, zahvaljujući kojima je autor monografije mogao predstaviti rad profesionalnog vatrogastva u Bjelovaru, od samih početaka pa sve do danas.)
Kao što znamo, rad vatrogasaca nije samo izlazak na intervencije i pomaganje unesrećenima. O tome govori posljednje poglavlje "Razne aktivnosti i zanimljivosti", prikazujući vatrogasna natjecanja, javne pokazne vježbe, dislokacije na priobalju, obilježavanje Dana sv. Florijana, informacije o grbu postrojbe, dane otvorenih vrata, obilježavanje četrdeset godina profesionalnog vatrogastva, maraton lađa, izgradnju spomen križeva na Kornatima, spomen sobu bjelovarskog vatrogastva, internet stranice postrojbe, te prijateljstva sa kolegama vatrogascima iz Poljske i Južne Koreje.
Kao što je navedeno, monografija ima 204 stranice, 170 kartica teksta, više od šest stotina fotografija (uključujući manji broj starih dokumenata), a tiskana je na formatu 24 x 30 cm.
Napisao ju je i grafički oblikovao Krunoslav Fučkor, dugogodišnji član DVD-a Bjelovar.
Monografiju "50 godina profesionalnog vatrogastva u Bjelovaru", možete u cijelosti pregledati i na ovom linku: www.issuu.com/vat...atrogastva
Bjelovarskim vatrogascima čestitke za 50-tu obljetnicu.
U monografiji su istaknuti podaci o natjecanjima i preslikani članci iz novina u kojima sam se i sam našao. Republičko natjecanje u Bjelovaru 1987, je bilo kao rijetko kada do tada, pa i do danas tako neizvjesno u kategoriji članova. Mislim da je bilo 5-6 ekipa u 4-5 sekundi razlike. Ekipa DVD Donja Kaštela čiji sam bio član (strojar) drugu vježbu je odradila za 30 sekundi bez negativnih bodova i štafetu optrčala za 48 sekundi. Bili smo prvaci s istim ukupnim bodovima, jer smo imali bolju vježbu od DVD Donja Gračenica (vježba 31 i štafeta 47). Tu su do nas odmah bile i ekipe iz Kutjeva, Mladosti Sućurac i mislim Dalmacija-cement Solin. Nakon Bjelovara otišli smo na zadnje državno 1988 u Zrenjanin i tamo bili prvaci. Za to osim promjena pravilnika za vježbu, nismo dobili niti pehar kao prvaci (navodno ih tehničkih razloga). Kupili smo ga sami. Onda je uslijedila olimpijada u Varšavi i tamo smo osvojili zlato. Onda smo u Varaždinu bili prvi i izborili se za olimpijadu u Berlin. Na to natjecanje pod Hrvatskom zastavom, DVD Kaštela je otišla s ekipama u A i B klasi i obje su osvojile Zlato.Puno se je lipo prisječati ovih i ovakvih dana. Ne ću duljiti, jer sam preskočio puno taga, još od 1971 i tadašnjeg državnog u Kraljevu. DVD Donja Kaštela u kategoriji pionira "B" bila je prvak države. Moja malenkost je radila drugog vodnog.
Još jednom pozdrav svim vatrogascima, a posebno slavljenicima Bjelovarčanima, ma gdje god sada bili.
Kid, i svi koje će možda zanimati ovaj dio povijesti.
Ovdje možete pročitati petnaestak skeniranih stranica iz tadašnjeg "Suvremenog vatrogastva", koje donose razne informacije sa republičkog vatrogasnog natjecanja u Bjelovaru 1987. godine: https://www.scrib...atrogastvo
na 12. Listopad 2014 08:15
na 13. Listopad 2014 18:43
na 24. Listopad 2014 20:45