KOPAČKI RIT: Požar je progutao Eko-centar Zlatna Greda
Požar je progutao Eko-centar "Zlatna Greda" u Kopačkom ritu
Vatrogasci su dobili dojavu oko 7 sati, a na terenu su vatrogasne postrojbe iz Belog Manastira i Javna vatrogasna postrojba iz Osijeka sa šest ekipa. Gašenje još traje
U velikom požaru koji je jutros oko 7 sati izbio na Eko-centru "Zlatna Greda", u sklopu Parka prirode Kopački rit, drvena zgrada Eko-centra posve je izgorjela.
S obzirom na to da se radi o gustom šumovitom predjelu, u kojemu ima kulturno zaštićenih objekata na teren je, odmah nakon dojave o požaru, izašlo 10 vozila i 40 vatrogasaca iz Osijeka, Belog Manastira, Luga i Bilja. U požaru je nestalo sve što je u zgradi bilo vrijedno.
Na zgradi su proteklih dana rađeni građevinski radovi, a radnici su u noći s utorka na srijedu, sve do 1 sat iza ponoći, u potkrovlju zgrade postavljali elektroinstalacije. Upravo u potkrovlju je ujutro i primijećen požar. Primijetili su ga ljudi koji su se slučajno našli u blizini objekta. S obzirom na to da se radi o zgradi od 400 kvadrata, uglavnom izgrađenoj od drveta, na požarište je upućen velik broj vatrogasaca kako bi se spriječilo daljnje širenje požara. Dok je osječka ekipa došla na teren, pola krovišta zgrade već je bilo izgorjelo.
- Požar je bio dosta velik. Gasili smo ga sat vremena, a određeni broj vatrogasaca ostat će na terenu do navečer kako bi gasili žar i spriječili ponovnu eskalaciju vatre. Nažalost, izgorjelo je dvije trećine krova i dobar dio ostalih prostorija, a među njima i sobe u kojima su bile najvrjednije stvari, a to su računala, arhiva Udruge, razni edukativni materijali. Materijalna šteta procijenit će se kasnije, ali je zasigurno ogromna - kazao je Boris Banjan, zapovjednik osječke Javne vatrogasne postrojbe.