EUROPA: NIOSH studija o vatrogascima pronalazi povećane stope raka
NIOSH studija o vatrogascima pronalazi povećane stope raka
Poštovane kolegice i kolege!
Europski Institut Javnih Službi (ETUI) koji djeluje u sastavu Europske Federacije Sindikata Javnih Službi (EPSU) nas je obavijestio o ovoj novoj studiji koja pronalazi povećane stope raka među vatrogascima, pročitajte više u prilogu. SDLSN, Odbor vatrogasaca
NIOSH studija o vatrogascima pronalazi povećane stope raka
Kombinirana populacija od 30.000 vatrogasaca iz triju velikih vatrogasnih postrojbi imala je više stope nekoliko vrsta raka, kao i svih karcinoma kombinirano, nego populacija SAD-a u cjelini. Podatke otkriva nova studija znanstvenika Nacionalnog Instituta za Zaštitu na Radu (NIOSH).
Nova otkrića su uglavnom u skladu s rezultatima nekoliko prethodnih, manjih studija.
Budući da nova studija obuhvaća veći broj ispitivane populacije kroz duže vremensko razdoblje, rezultati jačaju znanstvene dokaze u odnosu između vatrogasaca i raka, rekli su istraživači.
Rezultati studije objavljeni su 14. listopada 2013, u časopisu Medicina i medicina okoliša. Članak je dostupan online na
Istraživači su otkrili da je:
* Rak dišnih, probavnih i urinarnih sustava iznosio uglavnom više stope od raka u studiji ostalog stanovništva. Više stope pokazuju da vatrogasci imaju veću vjerojatnost da će se kod njih razviti neka vrsta raka.
* Populacija vatrogasaca u studiji je imala stopu mezotelioma dva puta veću od stope američkog stanovništva u cjelini. Ovo je bila prva studija u kojoj je identificiran veći broj mezotelioma kod američkih vatrogasaca. Istraživači su zaključili da su nalazi povezani s izloženošću azbestu, poznatom uzročniku mezotelioma.
Studija analizira rak i smrti od raka kroz 2009. kod 29.993 vatrogasca iz vatrogasnih postrojbi Chicaga, Philadelphije i San Francisca koji su zaposleni od 1950.
Istraživanje je vodio Nacionalni Institut za Zaštitu na Radu (NIOSH) u suradnji s Nacionalnim Institutom za Rak i Zavodom za Javno Zdravstvo Znanosti na Sveučilištu California u Davisu.
Rad je dijelom financirana od strane Vatrogasne Administracije SAD-a.
Vatrogasci mogu biti izloženi zagađivačima u požaru za koje se zna ili sumnja da uzrokuju rak. Ti zagađivači su nusproizvodi kod izgaranja kao što su benzen i formaldehid, materijali i krhotine kao što su azbest iz starijih struktura.
Rezultati novog istraživanja ne uključuju druge čimbenike koji mogu utjecati na rizik za rak, kao što su pušenje, dijeta, i konzumacije alkohola. Osim toga, nekoliko žena i manjina su u promatranoj populaciji što ograničava mogućnost korištenja statističkih zaključaka o njihovim rizicima za rak.
U drugoj fazi studije, istraživači će dodatno ispitati evidenciju zapošljavanja iz triju vatrogasnih postrojbi, za dobivanje informacija o radnom okolišu, te izloženost u odnosu na učestalost raka i smrtnosti. Ti rezultati, kada budu dovršeni, bit će objavljeni u budućem radu