FAŽANA: Sedma sjednica Savjeta za vatrogasnu mladež
ODRŽANA 7. SJEDNICA SAVJETA ZA VATROGASNU MLADEŽ
Već je uobičajena praksa da se sjednica Savjeta za vatrogasnu mladež održava tijekom provedbe seminara za voditelje vatrogasne mladeži u Fažani. Tako je bilo i ove godine, a 7. sjednica Savjeta održana je 15. travnja.
Uz članove Savjeta sjednici su nazočili i Željko Popović, načelnik Hrvatske vatrogasne zajednice te djelatnici u stručnoj službi HVZ-a Darko Piškor, Tomislav Horvat i Gordan Borković, ujedno domari 16. Kampa vatrogasne mladeži u 2011. godini.
U uvodnom dijelu sjednice izraženo je veliko nezadovoljstvo odnosnom pojedinih vatrogasnih zajednica županija prema radu Savjeta i općenito aktivnostima vatrogasne mladeži, s obzirom da iste redovito ne upućuju svoje predstavnike kako na sjednice Savjeta, tako i na sve druge aktivnosti koje se na nacionalnoj razini organiziraju u ovoj domeni. Takav je neodgovarajući pristup ovom području rada zamjetan u Dubrovačko-neretvanskoj, Ličko-senjskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Zadarskoj županiji.
Na sjednici je jasno iskazana potreba da se nastave pripreme za izdavanje Priručnika za voditelje vatrogasne mladeži, s temeljnim ciljem razrade cjelokupne problematike vezane uz rad vatrogasne mladeži u vatrogasnim organizacijama Republike Hrvatske. Priručnik će sadržavati brojne smjernice i odgovore na pitanja o organiziranosti vatrogasne mladeži kao zasebne te vrlo značajne dobne skupine u vatrogasnom sustavu, kao i sadržaj temeljem kojeg će se provoditi osposobljavanje voditelja vatrogasne mladeži. Koordinator i autor većeg dijela sadržaja je Stjepan Kovaček, a suradnici na ovom projektu su Milivoj Taslak, Klaudio Filčić i Darko Brlić. Prezentacija sadržaja ove nove publikacije predviđena je prigodom otvaranja ovogodišnjeg Kampa u Fažani.
Članovi Savjeta najviše su vremena posvetili razradi daljnjih aktivnosti glede provedbe osposobljavanja voditelja vatrogasne mladeži. U raspravi je ukazano na činjenicu kako se određeni elementi predmetnog pravilnika trebaju dodatno pojasniti, s obzirom da je nakon nedavno provedenog prvog ovakvog programa u Virovitičko-podravskoj županiji ostalo više otvorenih pitanja.
Stoga je na ovoj sjednici utvrđeno kako će:
- predsjednik Savjeta za vatrogasnu mladež vatrogasne zajednice županije-organizatora osposobljavanja biti predsjednik ispitnog povjerenstva ukoliko ima licencu za predavača;
- ukoliko isti nema licencu, istu će obavezu preuzeti član Kolegija Savjeta za vatrogasnu mladež HVZ-a iz iste koordinacije vatrogasnih zajednica županija (ispitno povjerenstvo prema predmetnom pravilniku određuje načelnik Hrvatske vatrogasne zajednice);
- troškove ispitnog povjerenstva snositi će Hrvatska vatrogasna zajednica na identičan način kako se to provodi i za predstavnike Odbora za osposobljavanje HVZ-a kod završnih ispita za na primjer stjecanje zvanja „vatrogasni časnik“;
- usvojen je izvedbeni program za samo osposobljavanje, a u kojem su dodatno razrađene teme i dinamika provedbe osposobljavanja.
Na početku rasprave o organizaciji ovogodišnjeg 17. Kampa vatrogasne mladeži u Fažani izraženo je nezadovoljstvo zatečenim stanjem u smještajnim objektima odnosno bungalovima, s obzirom na znatna oštećenja u vodovodnim i električnim instalacijama. Na sjednici je zaključeno kako se odgovornost za isto može tražiti isključivo u određenim obvezama i odgovornostima koje su ugovorno postavljene između Hrvatske vatrogasne zajednice i DVD-a Pula.
Dodatno su razrađeni Kućni red i Pravila za korištenje Kampa, a koje će razmotriti i usvojiti Predsjedništvo Hrvatske vatrogasne zajednice.
U zaključnom dijelu rasprave o Kampu zaključeno je kako je potrebno hitno pripremiti radni materijal vezan uz definiranje daljnjih odnosa između Hrvatske vatrogasne zajednice i vatrogasnih zajednica županija odnosno Vatrogasne zajednice Grada Zagreba, a u smislu utvrđivanja obveza i odgovornosti za upravljanje i održavanje Kampa. Potrebno je i dodatno razraditi i dokument koji će regulirati uporabu Kampa izvan ljetne sezone.
Na sjednici su primljene informacije o tijeku priprema za održavanje 14. Susreta vatrogasne mladeži Republike Hrvatske i Republike Slovenije i 10. Državnog natjecanja vatrogasne mladeži Republike Hrvatske.
U zaključnom dijelu sjednice pokrenute su dvije inicijative:
- inicijativa za priznavanje dodatnih bodova pri upisu u srednjoškolske i visokoškolske ustanove, a temeljem nastupa na državnom ili barem na međunarodnom vatrogasnom natjecanju;
- inicijativa da se uvede mogućnost uporabe drugačijih kaciga za natjecanja vatrogasne mladeži, radi racionalnog pristupa koji je uobičajen na ovom području u drugim zemljama – predlaže se utvrđivanje crvene boje kao obaveze, no bez propisanog modela (aktualna kaciga za mladež domaćeg proizvođača višestruko je skuplja od kaciga koje koriste pripadnici vatrogasne mladeži u drugim zemljama).