Kataklizma neviđenih razmjera pogodila je jednu od najsiromašnijih zemalja svijeta. Potres magnitude 7.0 uzrokovao je golemu štetu, a glavni grad Haitija je ostao u oblaku prašine.
Jednu od najsiromašnijih država na svijetu, poznatu po političkoj nestabilnosti i brojnim prirodnim nepogodama koje je često pogađaju, u utorak je pogodio iznimno jak potres magnitude 7.0 prema Richteru.
Epicentar je bio u blizini milijunskog glavnog grada Port au Princea, a podrhtavanje je trajalo gotovo minutu. Neposredno nakon udara, čitava je prijestolnica ostala u golemom zastrašujućem oblaku dima i prašine, koji su se razišli tek nakon pola sata.
Scena koja je bila vidljiva nakon toga bila je kataklizmična. U gradu gotovo da nema građevine koja nije pretrpjela neko oštećenje, velik dio kuća i zgrada se u potpunosti urušio, pod ruševinama je ostalo više stotina, a neki tvrde i nekoliko tisuća ljudi.
Krici zatrpanih i ozlijeđenih, potoci krvi na ulicama
Svjedoci govore o krvi koje je bilo posvuda na ulicama Port au Princea, mogla se čuti vriska zatrpanih i ozlijeđenih, a hitne službe su imale znatnih problema s dolaskom po žrtve jer su ulice blokirane komadima urušenih građevina. Izbio je i niz požara.
Potres se osjetio i u nekoliko Haitiju susjednih država - Dominikanskoj Republici, Kubi, Jamajci, ali i u nešto udaljenijoj Venecueli.
Teško oštećena zgrada UN-ove misije u kojoj su donedavno sudjelovali i Hrvati
Među urušenim građevinama je i jedna od većih gradskih bolnica, a Ujedinjeni narodi su potvrdili kako je teško stradala i zgrada njihove mirovne misije, u kojoj je do 30. studenog prošle godine sudjelovalo i nekoliko Hrvata. Dužnosnici kažu da zasad s većim brojem UN-ovaca nisu uspjeli stupiti u kontakt, što može značiti da su stradali, da su negdje zatrpani ili da su jednostavno žrtve potpunog kolapsa mobilnih i fiksnih telefonskih veza u gradu.
Zasad nije poznato ima li na Haitiju hrvatskih državljana.
Ambasador Haitija u Sjedinjenim Državama dramatično je preko nekoliko medija zatražio hitnu međunarodnu pomoć jer je njegovu zemlju, dodaje, vjerojatno pogodila najveća katastrofa u njezinoj ionako tragičnoj povijesti.
izvor:RTL-TV
Tihomir Svatoš, pomoćnik načelnika policijske postaje Lučko i policajac Igor Kruljac prošli su neozljeđeni u katastrofalnom potresu koji je jučer oko 17 sati nakon sa 7 stupnjeva po Richteru pogodio otočje Haiti.
Photo Arhiva Javno
Svatoš i Kruljac su, kao pripadnici mirovne misije MINUSTAH održavali mir na otočju, a uspjeli su se javiti iako su veze sa razrušenim područjem trenutno prekinute.
Na Haiti su otputovali u svibnju 2009. godine na mandat od godine dana, a tamo obavljaju posao instruktora na Policijskoj akademiji.
U Hrvatskoj je Svatoš radio u policijskoj upravi zagrebačkoj dugi niz godina, najprije kao službenik prometne policije a zatim kao pomoćnik načelnika PP Lučko.
- I Kruljcu i Svatošu to je prva Mirovna misija u kojoj su boravili. Odlučili su se na odlazak u misiju na Haiti jer se žele usavršiti u struci, a ponukani su i iskustvima svojih kolega koji su već prije njih boravili u misijama i postigli u njima zapažene rezultate, za njih dobili brojna prestižna priznanja te na visokoj stručnoj razini predstavljali MUP RH - rekli su u MUP-u.
Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova jučer je izjavio da se na Haitiju nalaze dva naša policajca i jedna četveročlana obitelj te da su svi u redu.
U mirovnoj misiji na najsiromašnijoj državi sjeverne hemisfere trenutno je angažirano 9000 pripadnika UN-a.
Tromilijunski glavni gradu Port-au-Princ je prema pisanjima stranih medija u potpunosti razrušen. Naročito su teško stradale siromašne četvrti, a broj poginulih se mjeri u tisućama.