U što je Centar 112 utrošio 100 milijuna državnih eura?
Piše SNJEŽANA DUKIĆ
Snimio Ivo ravlić/Cropix
Da smo mi raspolagali tolikim novcem, sada bismo imali čak tri helikoptera s najmodernijom medicinskom opremom - kritizira i pročelnik Gorske službe spašavanja Split Stipe Božić DUZS i Centar 112 koji djeluje u sklopu te institucije
I ove godine Državna uprava za zaštitu i spašavanje iz državnog će proračuna dobiti oko 200 milijuna kuna, iznos na kojem bi pozavidjeli i mnogi gradski proračuni. Naime, prošlogodišnji proračun iznosio je 193 milijuna kuna, pa se može očekivati da će i ovogodišnji biti jednako izdašan. No, zamjenik ravnatelja DUZS-a Damir Trut izjavio je ovih dana, kako će efikasan sustav zaštite i spašavanja Hrvatska imati tek za tri godine. Na što je utrošeno oko 100 milijuna eura, koliko je DUZS za unaprjeđenje sustava zaštite i spašavanja već dobio u protekle tri godine, nije pojasnio. No pročelnik Gorske službe spašavanja-stanice Split Stipe Božić ustvrdio je kako bi, da su tim novcem poreznih obveznika raspolagali spasioci, do sada ta uprava u potpunosti bila opremeljna novom, suvremenom opremom za spašavanje, termovizijskim uređajima za noćno spašavanje, te kupila barem tri najsuvremenija helikoptera s najmodernijom medicinskom opremom, od kojih svaki stoji oko 10 milijuna eura.
Skandal za skandalom
DUZS i Centar 112 koji djeluje u sklopu te institucije troma su i neučinkovita ustanova koja previše košta državuOtkako je 2004. godine donesen Zakon o zaštiti i spašavanju na temelju kojeg se uvodi broj hitne pomoći 112, sustav se “neprestano unaprjeđivao”. Naime, Centar 112 trebao bi djelovati kao jedinstveni centar za sve vrste hitnih situacija i objedinjavati pozive za sve hitne službe od policije, vatrogastva, do Hitne pomoći i Gorske službe spašavanja. Međutim, umjesto pružanja prve pomoći unesrećenima javnost je češće bila svjedok da 112 nije zaživio u skladu sa zakonom i da DUZS nije osposobljen za ulogu koordiniranja i spašavanja unesrećenih. Vidjelo se to ponajbolje na kornatskoj tragediji. Ozlijeđeni vatrogasci satima su čekali na pomoć. Iako se DUZS predstavljao kao organizacija koja spašava u roku “zlatnog sata”, što je standard EU-a, nigdje je, kako tvrde, nije bilo. Štoviše, u cijeloj situaciji DUZS se niti jednom nije oglasio, njezin ravnatelj Đuro Poldrugač opravdao se “službenim godišnjim odmorom”, a kasnije je čak ocijenio da je “protupožarna sezona bila uspješna”.
No, to nije i jedini primjer. Nekoliko mjeseci ranije javnost je bila zgoržena stradavanjem Zdravka Martinovića u slučaju Karlovačke pivovare, nesreće na Ižu i stradavanja talijanskog turista na Krku, slučajevima u kojima je Centar 112 i te kako “kiksao”. “Nismo krivi – nismo znali” bila je jedina reakcija vodstva DUZS-a, uprave koja je zakonski dužna prva reagirati u nesrećama i katastrofama, koordinirati sve službe zaštite i spašavanja.
Iako je gotovo odbio komentirati zamjerke koje se stavljaju na teret njegove uprave, ravnatelj DUZS-a Đuro Poldrugač ne slaže se s tvrdnjom da DUZS s dosadašnjim proračunskim novcem mogla nabaviti suvremenu spasilačku opremu, uključujući i helikoptere.
- Ja samo mogu reći da je Gorska služba spašavanja proteklih godina višestruko povećala svoj proračun. Primjerice, 2005. godine proračun GSS-a iznosio je 1,4 milijuna kuna, da bi samo dvije godine kasnije taj iznos narastao na pet milijuna kuna, što je sasvim dovoljno za opremanje jedne takve službe - rekao je Poldrugač.
Potpuna nekoordinacija
•• Sustav traganja i spašavanja u Hrvatskoj trenutačno egzistira samo u međusobno nepovezanim fragmentima, bez jasnih ovlasti za njihovo angažiranje. Sada se potpuno nekoordinirano koriste postojeće snage lučkih kapetanija, policije, Oružanih snaga i Gorske službe spašavanja. To su snage koje nemaju nikakvih zajedničkih točaka po vertikali zapovijedanja niti imaju zajedničke operativne procedure - pojašnjava nam magistar aeronautike Tino Jelavić, koji je analizirao hrvatski sustav spašavanja.
Nepoštovanje sudskih odluka
•• Više od zaštite i spašavanja, ravnatelj DUZS-a Poldrugač bavio se pokretanjem postupaka i nezakonitima otpuštanjem službenica koje su prošle godine upozoravale na nezakonitosti u poslovanju DUZS-a. Među njima je i voditeljica za odnose s javnošću Tatjana Čumpek, koju je tek nakon dvije pravomoćne odluke Središnjeg državnog ureda u njezinu korist i dva mjeseca zakašnjenja, Poldrugač vratio na posao, da bi joj isti dan uručio rješenje o suspenziji.
pa normalna stvar za ovu državu je da oni šta rade najmanje dobijaju najviše, a di će oni ove milijune potrošit na nabavke namještaja i obnovu voznoga parka nevirujen da će uložit u nešto pametno.
a koliko su novaca upucali u stara vozila , pa ih dali DVD da se muče i održavaju,gdje če za par godina strunutu na ozvorenom prostori ili u nekom privatnom štaglju????
na 13. Siječanj 2008 12:43
na 13. Siječanj 2008 13:07
na 13. Siječanj 2008 13:42
na 13. Siječanj 2008 15:17
na 13. Siječanj 2008 21:32
na 13. Siječanj 2008 21:33
na 14. Siječanj 2008 00:50
na 14. Siječanj 2008 14:02