PIŠE:BORIS OREŠIĆglobus@aph.hr Preneseno sa stranica:
GLOBUS-a
SNIMKE: RANKO ŠUVAR/CROPIX f ARHIV EPH"
U sjeni prošlotjednog potpisivanja ugovora o kupnji dvaju novih kanadera CL-415 između MORH-a i kanadskog proizvođača Bomardiera ostao je podatak kako je Hrvatska, zbog otezanja s nabavkom, po svemu sudeći nepovratno izgubila oko 1,2 milijuna američkih dolara.
Kako Globus doznaje iz dobro obaviještenih izvora bliskih MORH-u, riječ je o preplaćenom iznosu koji je na Bombardierovu računu ostao još 2003. prilikom posljednje kupnje aviona za gašenje požara.
U Uredu za informiranje i odnose s javnošću Ministarstva obrane nam do zaključenja ovog broja Globusa tu informaciju nisu mogli ni potvrditi ni opovrgnuti, budući da u ponedjeljak i utorak nisu uspjeli stupiti u kontakt ni s kime od ljudi koji su 2003. sudjelovali u pregovorima oko kupnje kanadskih zrakoplova za gašenje.
Naime, u to su vrijeme, kako tvrde Globusovi izvori, u protupožarnoj floti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva bila dva kanadera stara 28 godina kojih se Hrvatska zbog dotrajalosti i previsokih troškova održavanja pošto-poto htjela riješiti.
IZGUBUENI POPUST
Stoga je izaslanstvo zaduženo za kupnju, u vrijeme dok je ministrica obrane bila Željka Antunović, ponudilo kanadskom proizvođaču da po principu "staro za novo" preuzme stare kanadere i za njihovu vrijednost umanji cijenu novog. U Bombardieru su pristali na pogodbu pod uvjetom da vrijednost jednog starog kanadera uračunaju odmah i u potpunosti, a da u ime drugog prihvate smanjiti cijenu novog za 700.000 dolara te da još 1,2 milijuna kn Hrvatskoj priznaju kao popust prilikom iduće kupnje aviona za gašenje. Međutim, u tom za Hrvatsku naizgled povoljnom ugovoru našla se i stavka da taj idući kanader Hrvatska, ako želi iskoristiti pogodnost, mora kupiti u naredne dvije godine, odnosno do 2005. Budući daje taj rok premašen za pune dvije godine, predujam je, kako navode Globusovi izvori - propao.
Ostaje pitanje zašto novi kanader nije kupljen u planiranom roku?
Još u proljeće 2004. premijer Ivo Sanader je javno obznanio kako će Hrvatska uskoro kupiti nove avione za gašenje te da će to biti bolji zrakoplovi od kanadera. Vlada je tada planirala u ime klirinškog duga od Rusije nabaviti zrakoplove tipa Berijev koji su uskoro i došli na testiranje u Hrvatsku na kojem se pokazalo da su posve neprimjereni za gašenje požara u našoj zemlji.
Premda bi ih Hrvatska od Rusije dobila besplatno, njihovo održavanje iservisiranje kao i školovanje pilota bilo bi iznimno skupo. Stoga su se u HRZ-u toj inicijativi oštro usprotivili.
Da bi MORH kupio avione, potrebna mu je suglasnost Vlade koja je odugovlačila s odlukom o kupnji. U HRZ-u su navijali da se nabave dobro poznati Bombardierovi kanaderi za koje imaju spremne posade i tehnologiju za održavanje. Vlada je na kraju, tri godine pošto je Sanader najavio povećanje protupožarne flote, napokon odustala od ruske ponude i prihvatila kanadsku, ali prekasno da iskoristi popust.
ISCRPLJIVANJE POSADA
Ako se ostvare ministrova obećanja da će Hrvatska dogodine imati šest kanadera, najveći problem daleko najzaposlenije eskadrile HRZ-a, one za gašenje požara, mogao bi idućeg ljeta biti nedostatak pilota i kopilota koji će upravljati zrakoplovima.
Naime, prema standardima kojih se drže europske zemlje s većim brojem protupožarnih zrakoplova od Hrvatske, pune.
To znači da bi za šest kanadera Hrvatskoj trebalo minimalno 12, a u optimalnim uvjetima 18 posada kako bi posade imale dovoljno vremena za odmor s obzirom daje let kanaderom fizički veoma iscrpljujući. Trenutno Hrvatska ima samo šest posada što se i ovoga ljeta pokazalo premalo s obzirom da su sva četiri kanadera po cijele dane bila u akcijama gašenja te su piloti svakodnevno u zraku provodili najmanje osam sati na dan. Posada kanadera sastoji se od pilota, kopilota i zrakoplovnog tehničara. Hrvatski piloti i kopiloti kanadera lete neusporedivo više sati od svojih kolega koji upravljaju vojnim zrakoplovima i helikopterima HRZ-a. U zraku su mnogo više od svojih kolega u drugim mediteranskim zemljama. Osim što su u Hrvatskoj u srpnju i kolovozu imali pune ruke posla, hrvatski su kanaderi s posadama priskočili u pomoć i prilikom gašenja velikih požara u Grčkoj i Makedoniji.
1. umetak:
MANJAK LJUDSTVA
Prema europskim standardima, broj posada za kanadere morao bi biti barem dvostruko veći od broja letjelica
Šest aviona i osam posada? U MORH-ovu Odjelu za informiranje doznajemo kako je u 93. zrakoplovnoj bazi u Zemuniku pokraj Zadra započela obuka dvojice pilota za kapetana i trojice za kopilote kanadera CL 415. To znači da će do idućeg ljeta protupožarna eskadrila imati dvije posade više, odnosno njih osam.
U Zemuniku se trenutno obučavaju i trojica pilota za drugi tip protupožarnog zrakoplova air-tractor AT 802 F.
U MORH-u nam nisu odgovorili na pitanje je li osam posada dovoljno za šest kanadera, a zrakoplovni stručnjaci s kojima smo razgovarali tvrde kako je to premalo. Kako doznajemo, školovanje pilota koji idu u zahtjevne akcije traje najmanje tri godine. Stoga bi se Hrvatskoj vrlo lako moglo dogoditi da će osim kanadera morati unajmljivati i posade.
2. umetak:
CIJENA SIGURNOSTI
Prema ugovoru između MORHa i Bombardiera, prvi kanader će u bazu HRZ-a u Zemunik stići tek početkom 2009., a drugi još godinu dana kasnije. Njihova je cijena s punom opremom 62 milijuna dolara. Do 15. siječnja iduće godine Hrvatska je dužna podmiriti 15 posto tog iznosa, a ostatak će otplaćivati na rate do studenoga 2009.
Kako bi već idućeg ljeta Hrvatska imala šest, a ne kao do sada četiri kanadera, ministar obrane Berislav Rončević najavio je kako će se dvije protupožarne letjelice unajmiti.
na 21. Studeni 2007 13:28
na 21. Studeni 2007 17:00
na 21. Studeni 2007 20:40
na 22. Studeni 2007 16:42