Prijava
Korisnik

Lozinka



Niste korisnik?
Klikni ovdje za registraciju.

Zaboravili ste lozinku?
ZatraĹľite novu Ovdje.
Posljednji ÄŚlanci
VISOKOTLA?NI MODUL P...
In.mem. Dragutin Sti...
KUP DVD ZAPREŠI?
1. KUP DVD GRANEŠINA
4.KUP DVD Repušnica
PRAVILA PORTALA
Dobro dosli
VARAŽDIN: Šesta vatrogasna vježba hrvatskog i slovenskog vatrogasnog društva u Dubravi Križovljanskoj
VJEŽBE
Šesta vatrogasna vježba hrvatskog i slovenskog vatrogasnog društva
U Dubravi Križovljanskoj vatru gasili vatrogasci i gasilci

Tekst i fotografije: Franjo Talan

U pograničnom području Varaždinske županije i općine Cestica, na području naselja Dubrava Križovljanska osnovano je 1938. godine Dobrovoljno vatrogasno društvo Lovrečan-Dubrava. Osim spašavanja imovine i pomaganje ljudima u kriznim situacijama članovi vatrogasnog društva od formiranja prednjače i u organiziranju društvenog života, a u počecima rada u društvu je djelovala i samaritanska postrojba te kulturno-umjetnička i tamburaška sekcija. Drugi svjetski rat i poratno razdoblje usporili su aktivnosti vatrogasnog društva, a zajedničkim naporom članova iz Brezja Dravskog, Dubrave Križovljanske i Lovrečana sredinom sedamdesetih godina dostiže se prijeratna opremljenost i osposobljenost vatrogasne postrojbe, rekao je predsjednik DVD-a Franc Težak. U vatrogasnom društvu danas djeluje preko 140 članova, a vatrogasci ovog dijela Hrvatske danas djeluju pod nazivom DVD Lovrečan-Dubrava i središnje su Društvo na području Vatrogasne zajednice općine Cestica, u koju je još uključeno pet vatrogasnih društava, DVD Gornje Vratno, Križovljan Cestica, Virje Križovljansko, Babinec i Gradišće.


Vatrogasnoj vježbi u Dubravi Križovljanskoj prisustvovali su čelnici općine Cestica i Zavrč, te predstavnici Vatrogasnog saveza iz Ptuja i Vatrogasne zajednice Varaždinske županije, općine Cestica, kao i predstavnici Mjesnih odbora Lovrečan i Dubrava


Osim suradnje s hrvatskim vatrogasnim društvima vatrogasci DVD-a Lovrečan-Dubrava u dobrim i prijateljskim odnosima su i sa susjednim slovenskim vatrogascima, posebno s pobratimljenim vatrogasnim društvima PGD Korena i Bukovci, a u suradnji sa Prostovoljnim gasilskim društvom Zavrč iz susjedne slovenske općine, posljednjih godina krajem listopada, mjeseca koji se u Republici Sloveniji obilježava kao mjesec zaštite od požara, redovito organizira i zajedničke vatrogasne vježbe.

Tako je ovogodišnja šesta po redu vježba gašenja vatre i spašavanja ozlijeđenih iz gorućeg objekta izvedena u Dubravi Križovljanskoj, na zgradi Mihalić, a u samoj vježbi sudjelovalo je tridesetak vatrogasaca iz susjednih vatrogasnih društava. Vježba je održana u popodnevnim satima 23. listopada, a unesrećene i povređene iz goruće zgrade iznijela je ženska sanitetska ekipa DVD-a Lovrečan-Dubrava. U samom gašenju vatre, spašavanju imovine te evakuaciji i zbrinjavanje ozlijeđenih sudjelovalo je 26 vatrogasaca, u iznošenju ranjenih bila je šesteročlana sanitetska ekipa DVD-a Lovrečan-Dubrava, dok je u gašenju vatre po deset članova bilo je iz pojedinog vatrogasnog društva. S dva navalna i kombi vozilom bili su domaćini iz DVD-a Lovrečan-Dubrava, a deset vatrogasaca s autocisternom i kombi vozilom bilo je iz Prostovoljno gasilskeg društva Zavrč.

Vježbom je rukovodio Milenko Biškup, zapovjednik Vatrogasne zajednice općine Cestica, a sa slovenske strane priključio se Branko Skok, poveljnik PGD-a Zavrč. Pozitivnu ocjenu vježbi dali su i predstavnici lokalne vlasti. U ime općine Cestica čestitke vatrogascima uputio je Mirko Korotaj, načelnik općine Cestica, a pridružila mu se dožupanja Marta Bosilj, zamjenica načelnika, koja je vježbi prisustvovala u ime Općine Zavrč. U ime Gasilske območne zveze Ptuj prisutne je pozdravio zapovjednik Zvonko Glažar, a čestitkama na uspješnoj vježbi priključili su se i Milan Majer i Marijan Mislović. Uvjerenje u nastavak daljnje dobrosusjedske suradnje, na području gašenja i spašavanja izrazio je i Darko Majhen, predsjednik Vatrogasne zajednice općine Cestica, a čestitke na dobro izvedenoj vježbi okupljenim vatrogascima uputio je i Zvonko Biškup, predsjednik Vatrogasne zajednice Varaždinske županije. Vježbi je prisustvovao i Franjo Težak, predsjednik lovrečanskog društva, kao i kolega sa susjedne strane Tone Bratuša.
Nakon vježbe održano je zajedničko druženje kojem su ove godine domaćini bili vatrogasci PGD-a Zavrč, a uz domjenak i pečene kestene moglo se uživati u osvježavajućim napitcima, dok su iskusniji prionuli degustaciji mošta proizvedenog u vinorodnom području kojim obiluju obje pogranične općine, Cestica i Zavrč.

Tijek vježbe čelnicima Vatrogasne zajednice Varaždinske županije i općine Cestica predočio je Milenko Biškup, zapovjednik vatrogasne postrojbe VZO Cestica.


Iznošenje povrijeđenih preuzela je sanitetska ekipa DVD-a Lovrečan-Dubrava



U šestoj zajedničkoj vatrogasnoj vježbi DVD Lovrečan-Dubrava i PGD Zavrč sudjelovalo je tridesetak vatrogasaca s dvije cisterne i dva kombi vozila
Acivi na 11.11.2010 11:30:14
Komentari
#1 goc07

na 11. studenoga 2010 18:24
Kao sudionik ove međunarodno pokazne vježbe, sve posjetitelje ovog portala pozdravljam, te pozivam da kliknu na ovaj link:
http://www.google...Dg&cad=rja

i prate događaje vezane uz vježbe, intervencije, manifestacije Dobrovoljnog vatrogasnog društva Lovrečan - Dubrava. Smile
#2 goc07

na 11. studenoga 2010 21:23
#3 Luka_vz

na 11. studenoga 2010 22:06
bravoSmile
Ostavi komentar
Molimo logirajte se da ostavite komentar.
Ocjena
Samo korisnici mogu ocjeniti.

Molimo da se prijavite ili registrujete da bi ostavili Vašu ocjenu.

Još uvijek nije ocjenjeno.
Uvjeti objave:

UPOZORENJE
organizatorima
OBAVEZNO !
ZADNJI OGLASI:
dbonin u 16:05:19
Motorna visokotla?na pumpa + visokotla?no vitlo ( el. namatanje ) - Motor 13K...
DVDIvanec u 11:58:44
[b]Dobrovoljno vatrogasno društvo Ivanec prodaje Magirus Deutz 192 D13 autoljest...
sasok413 u 20:31:49
Nadogradnja za vatrogasno vozilo za dvoosovinca pne-
umatski reflektor na krov...
wtomek u 21:38:36
DVD Farkaševac prodaje vatrogasno vozilo: Marka: TAM 130 T 11 Godina proizvodn...
Acivi u 10:56:49
[b]DVD Donji Kraljevec[/b] ima za prodaju [b]mehaničke ljestve, ispravno i o...