U organizaciji Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Vatrogasne zajednice Osječko - baranjske županije te Ministarstva obrane Republike Hrvatske, na području općine Petlovac, 16. lipnja je održana vježba "Baranjski trokut".
U sklopu pripreme vatrogasnih snaga za dislokaciju na priobalje, temeljem Programa aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara od interesa za RH u 2009. godini, Programa pripremnih i provedbenih aktivnosti za turističku godinu 2009. Vlade RH te godišnjeg Plana vježbi zaštite i spašavanja u 2009. godini, organizirana je vježba zaštite i spašavanja "Baranjski trokut 2009."
Vježba je održana na području općine Petlovac, 16. lipnja 2009. godine, u organizaciji Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije te Ministarstva obrane Republike Hrvatske.
Tema vježbe: veliki požar otvorenog prostora
Ciljevi vježbe:
* uvježbavanje i podizanje razine osposobljenosti operativnih snaga zaštite i spašavanja u sklopu pripreme vatrogasnih snaga za dislokaciju na priobalje
* vježbom provjeriti usklađenost operativnih snaga sustava zaštite i spašavanja s područja Osječko-baranjske županije u slučaju velikog požara otvorenog prostora i na minski sumnjivom području u blizini pograničnog pojasa
* ispitati mogućnost brzog prebacivanja vatrogasnih snaga helikopterom na prostor zahvaćen požarom te mogućnost suradnje i komunikacije sa susjednom Republikom Mađarskom
Organizatori vježbe su:
1. Državna uprava za zaštitu i spašavanje
* Služba za vatrogastvo
* Služba za civilnu zaštitu
* Služba zajedničkih poslova
* Učilište Vatrogastva i zaštite i spašavanja
* Područni ured za zaštitu i spašavanje Osijek
2. Ministarstvo obrane Republike Hrvatske
* Protupožarna zrakoplovna skupina - Air tractor i helikopter
3. Hrvatska Vatrogasna zajednica - Vatrogasna zajednica Osječko - baranjske županije
* Vatrogasne snage – profesionalni i dobrovoljni vatrogasci planirani za redovnu dislokaciju na priobalje
* JPVP Osijek
* JVP Beli Manastir
* DVD Našice
* DVD Valpovo
* DVD Donji Miholjac
* DVD Đurđenovac
* DVU Energa Đakovo
* DVD Petlovac
Sudionici vježbe:
* HRVATSKE ŠUME - Uprava šuma - podružnica Osijek i Šumarija Baranjsko Petrovo Selo
* JEDINICE LOKALNE I PODRUČNE (REGIONALNE) SAMOUPRAVE - Osječko - baranjska županija, Općina Petlovac – Stožeri zaštite i spašavanja
* MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA - Policijska uprava Osječko - baranjske županije (OKC - Operativno komunikacijski centar, Policijska postaja Beli Manastir i Tim protueksplozijske zaštite)
* HITNA MEDICINSKA POMOĆ OSJEČKO - BARANJSKE ŽUPANIJE
* HRVATSKI CRVENI KRIŽ - Gradsko društvo Crvenog križa Valpovo
* RADIO KLUB BELIŠĆE
* INTERVENTNA SPECIJALISTIČKA POSTROJBA CIVILNE ZAŠTITE REPUBLIKE HRVATSKE - Tim za spašavanje iz vode – DPA Mursa
Promatrači vježbe:
* predstavnici Državne uprave za zaštitu i spašavanje (Pavao Britvić i Mladen Vinković)
* predstavnici susjednih Područnih ureda zaštite i spašavanja (PUZS Vukovar, Virovitica, Požega)
* predstavnici općine Petlovac
* predstavnici hitnih službi
* predstavnici Ministarstva unutarnjih poslova
* predstavnici Gradskog društva Crvenog križa Osijek
* predstavnici medija
Scenarij vježbe:
Uslijed boravka većeg broja ribolovaca i izletnika na Staroj Dravi gdje su se koristili otvorenim plamenom za roštilj i kuhanje, došlo je do zapaljenja suhe trave i trske, čiji se plamen počeo brzo širiti. Događaj prvi uočavaju djelatnici Šumarije (rasadnika), koji s mobilnog uređaja nazivaju Županijski centar 112 Osijek. Centar 112 Osijek odmah uzbunjuje VOC JVP Beli Manastir i Operativno komunikacijski centar (OKC) Policijske uprave osječko - baranjske.
OKC PU osječko-baranjske šalje ophodnju policije koja se nalazi u blizini mjesta događaja, koja upozorava vozače na oprezniju vožnju te traži točne podatke o minski sumnjivom području u blizini mjesta događaja.
Vatrogasci DVD Petlovac odmah pristupaju gašenju požara, a o novonastaloj situaciji izvještavaju VOC JVP Beli Manastir i Centar 112 Osijek te traže pomoć u ljudstvu i tehnici od susjednih postrojbi (DVD Valpovo).
Pošto je vjetar znatno ojačao i ubrzao širenje vatre, traži se preko ŽC 112 Osijek angažiranje helikoptera za prebacivanje dodatnih vatrogasnih snaga (JPVP Osijek i JVP Beli Manastir).
Pozivom s mjesta događaja, grupa ugroženih ribiča i izletnika traži pomoć od Centra 112, jer su ostali zarobljeni sa sjevera Starom Dravom, juga minski sumnjivom šumskom površinom, a s istoka i zapada širi se vatra.
ŽC 112 Osijek angažirao je Interventnu specijalističku postrojbu CZ RH - Tim za spašavanje iz vode (DPA Mursa) za prijevoz ugroženih na sigurnu obalu, a Gradsko društvo Crvenog križa Valpovo obavio je prijam unesrećenih i njihovo zbrinjavanje do dolaska Hitne medicinske pomoći ili transporta neozlijeđenih na sigurno područje.
Uslijed česte promjene pravca vjetra, došlo je do prenošenja vatre i na šumsku površinu te se Air tractor i helikopter koji su prevozili vatrogasce JPVP Osijek i JVP Beli Manastir, uključuju u gašenje požara - helikopter zahvaćajući vodu u koritu Stare Drave, a Air tractor na Sportsko - poslovnoj zračnoj luci Čepin.
Ajmo reć, dobro zamišljeno, dobro odrađeno. Ali jedna mala primjedba s moje strane. Zabranjeno gledati civilima. Zašto? Bilo bi sigurno zanimljivo svakom civilu vidjeti helikopter i traktor na djelu jer tko zna dali će imati ikad više prilike za ovako nešto. Neka se vidi da se nešto radi, da se priprema za sezonu itd.
kolega iz Hreznice neznam s kim su dogovorili za helikopter ali je organiztori vjezbe bili duzs, morh, vz zupanije i opcina Petlovac ali je vjezba bila odlicna, slazem se sa kolegom iz osijeka
na 17. lipnja 2009 22:35
na 17. lipnja 2009 22:59
na 17. lipnja 2009 23:56
na 18. lipnja 2009 15:50