U Sloveniji će u petak biti dan žalosti za žrtve poplava
Slučaj gradića Železnikija.
U spašavanju od nesreće poginuo je vatrogasac Tomaž Plevel član PGD Zalog pri Cerkljah.
20. rujna - Prema posljednjim informacijama od posljedica snažnog nevremena koje je u utorak zahvatilo Sloveniju smrtno je stradalo šest osoba. Dvije se još uvijek vode nestalima. Iako se šteta još uvijek procjenjuje, do sada je poznato da su razorne bujice i mulj oštetili više od 1000 kuća. Također oštećeno je i više od 800 kilometara regionalnih cesta i 10 mostova.
U otklanjanju posljedica poplava i odrona zemlje Slovenija računa i na pomoć Europske unije, jer je šteta znatno veća od novčane pomoći predviđene zakonom. Naglasio je to prilikom posjeta poplavljenim područjima slovenski premijer Janez Janša.
Prema prvim procjenama šteta iznosi oko 200 milijuna eura, bez štete na cestovnoj, željezničkoj i električnoj mreži. Janša je dodao i da će Slovenija u predviđenom roku poslati Europskoj komisiji popis pogođenih poduzeća te tako prvi put nakon ulaska u EU 2004. zatažiti sredstava solidarnosti predviđena europskim ugovorom.
Kako je javila Slovenska tiskovna agencija STA, pozivajući se na izvore u Bruxellesu, Slovenija može računati na pomoć fonda solidarnosti EU-a za obnovu partizanske spomen-bolnice "Franja" blizu mjesta Cerkna koju je vlada Janeza Janše kandidirala za uvrštavanje u Unescov popis zaštićene kulturne baštine.
U Sloveniji će u petak biti dan žalosti za žrtve poplava, javili su slovenski mediji. Najnovije poplave i odroni bili su najgori nakon onih zabilježenih krajem 1990. i u jesen 1998. godine. Meteorolozi i fizičari povezuju ih i s klimatskim promjenama, ali i nedostatnim mjerama zaštite od poplava i erozije kao i nedovoljnim investicijama u smanjivanje rizika od poplava.
Prema službenim podacima, područje koje je potencijalno vodoplavno obuhvaća 300.000 hektara površine i na njemu živi 7 posto stanovništva. Većoj opasnosti od poplava pridonijela je i urbanizacija krajeva u kojima se tradicionalno nije mnogo gradilo. Posebni su rizici u uskim alpskim dolinama i s rijekama koje se nakon pljuskova izlijevaju iz korita, kako je to pokazao slučaj gradića Železnikija koji je najviše stradao nakon izljeva bujice iz rijeke Sore. Najveći dio rizičnih područja u Sloveniji, 54 posto, nalazi se uz rijeku Savu i njezine pritoke.
Moje osobno i preneseno od urednika "Vatrogasnog portala, najiskrenuje suosječanje, sa obiteljima postradalih, kao i njihovim vatrogasnim kolegama...odnosno cijelim prijateljskim slovenskim narodom!
Iskrene izraze sućuti povodom stradanja, prouzročenih spletom nesretnih okolnosti uslijed vremenske nepogode, svim pogođenim ljudima.
Za budučnost, ovdje istićem dio koji jasno govori važnu stvar i za naše podneblje:"Većoj opasnosti od poplava pridonijela je i urbanizacija krajeva u kojima se tradicionalno nije mnogo gradilo. Posebni su rizici u uskim alpskim dolinama i s rijekama koje se nakon pljuskova izlijevaju iz korita,..."
na 21. Rujan 2007 07:21
na 21. Rujan 2007 07:43
na 21. Rujan 2007 08:22
na 21. Rujan 2007 08:28
na 21. Rujan 2007 08:43
na 21. Rujan 2007 08:43
na 21. Rujan 2007 09:45
na 21. Rujan 2007 16:58
na 21. Rujan 2007 17:12