Dražen Slavica: Ako se ne znaju snaći,ne mogu im ja pomoći
Vatreni val
Iz perspektive kasnije tragedije, sljedeća Slavičina reakcija govori o još većoj ravnodušnosti. Kada je oko 15.30 sati dobio informaciju da je vatrogasnoj ekipi potrebna pomoć, županijski zapovjednik kratko je uzvratio: "Ako se sami ne znaju snaći, ni ja im ne mogu pomoći."
Ta izjava uslijedila je desetak minuta nakon što je pilotu kanadera dao nalog da napusti požar na Kornatu i usmjeri zrakoplov prema zaleđu Vodica.
Za stvaranje dojma o odgovornosti za tragediju zato je ključan iskaz Stjepana Leškovića, pilota kanadera, koji Slavičinu nezainteresiranost za kornatsku situaciju opisuje kroz njegove praktične poteze. Prema Leškovićevu iskazu koji su zabilježili MUP-ovi inspektori, on je UKV vezom izvijestio zapovjednika Slavicu o vatrenom valu koji se ponegdje širi brzinom od 40 kilometara na sat.
Gasitelji su stalno upozoravali Slavicu Budući da je kroz gusti dim Lešković iz zraka mogao uočiti položaj vatrogasaca, samoinicijativno se upustio u gašenje požara, 13 puta ispraznivši vodenu "bombu". S obzirom na to da je riječ o pilotu koji protupožarnim zrakoplovom upravlja desetak godina, njegove vodene "bombe" djelomično su ugasile vatru, ali podalje od mjesta gdje su se nalazili vatrogasci.
Uz ostalo, i on je od Slavice zatražio pojačanje, dobivši odgovor da nitko neće doći u pomoć. Nakon toga pukla je veza, u koju je "uletio" pilot "Croatia Airlinesa", proslijedivši Leškoviću nalog Dražena Slavice da napusti Kornat i uputi se prema požarištu kod Vodica. Po Leškovićevoj procjeni, bila je to pogrešna zapovijed, pa je zamolio kolegu iz državne kompanije da preko kontrole letenja u zračnoj luci u Zemuniku izvijesti Slavicu kako bi on radije nastavio s operacijom na licu mjesta.
No, nikakav odgovor nije dobio. Zato je odlučio poslušati zapovijed i usmjerio zrakoplov prema vodičkom zaleđu.
Beskorisni sustav TETRA
Članovi Vijeća za nacionalnu sigurnost dobili su izvješće o naoko sporednim, ali znakovitim detaljima o stanju svijesti u vatrogasnoj organizaciji. Vatrogasci koji su upućeni na Kornat bili su opskrbljeni najmodernijim sustavom veza TETRA, koji se pokazao beskorisnim jer nisu prošli potrebnu obuku.
Umjesto ljudi, iskrcao ’krušku’
Definitivno je raščišćeno kako se "kruška" s vodom našla 500 metara udaljena od vatrogasne ekipe. Vojni helikopter doletio je do brda na koje su se gasitelji planirali iskrcati i tu izbacio "krušku". Utvrdivši da je jugo prejako za slijetanje, vatrogasce je transportirao do nižeg brijega, udaljenog oko 1000 metara zračne linije.
Juričev kritično
Pogoršalo se zdravstveno stanje Ante Juričeva-Mikulina, 22-godišnjeg vatrogasca iz Vodica, koji se u Kliničkoj bolnici Split liječi 15 dana. U petak mu je bilo najgore do sada i liječnici potvrđuju da kritično stanje može završiti loše svakog trenutka. Funkcija pluća dvostruko mu je pogođena, i to opeklinama donjih dišnih putova, te uznapredovalim ARDS-om (akutni respiratorni distres sindrom) - kazao je dr. Ante Ujević.
NEMA SPASA VODITELJICI ODNOSA S JAVNOŠĆU DRŽAVNE UPRAVE ZA SPAŠAVANJE ZABRANJEN POVRATAK NA POSAO
Stop glasnogovornici zbog kritike Poldrugača
Glasnogovornici Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS) Tatjani Čumpek u petak je zabranjen ulazak u sjedište DUZS-a i povratak na njezino radno mjesto. Jedini njezin "grijeh" je što je još prije šest mjeseci upozorila na nezakonito trošenje novca, nekompetentnost i malverzacije ravnatelja DUZS-a Đure Poldrugača i njegova zamjenika Damira Truta.
Sa mjesta voditeljice za odnose s javnošću premještena je u Učilište vatrogastva, ali je zbog protupravnog premještaja uložila žalbu, koja joj je usvojena. Po rješenju Odbora za državnu službu, kao najvišeg tijela koje odlučuje o državnim službenicima, Čumpek je vraćena na dužnost, ali joj je, po odluci Vesne Stajčić, koja u DUZS-u vodi financije i nabavu, u petak zabranjen ulazak u zgradu. Nakon što je podnijela kaznenu prijavu zbog zabrane ulaska, Čumpek se u pratnji odvjetnika obratila i Upravi za nadzor u Središnjem državnom uredu. Iako je inspektorica Nataša Poljak odmah telefonski naložila Vesni Stajčić da Tatjanu Čumpek puste na radno mjesto, vrata su joj ostala zatvorena.
Umjesto da ulaže u unapređenje sustava 112, na koji je u posljednje vrijeme bilo podosta kritika, Đuro Poldrugač, kako doznajemo, radije se bavio nenamjenskim trošenjem sredstava, o čemu je istragu povela i Kriminalistička policija. Odgovornima u Vladi morat će objasniti i zašto Pravilnik o opremenju vatrogasaca već dvije godine drži u ladici.
Da ima nezakonitosti u radu, primijećeno je kada je za Dan civilne zaštite s računa "nestalo" oko 400 tisuća kuna namijenjenih promidžbi sustava civilne zaštite.
gost September 15 2007 13:57:27
.....Možda se varam ali sad je prvi put rečeno da je helikopter prevozio i ljude i krušku.Do sada se dalo zaključiti da je kruška dovezena naknadno.
I ja sam tako shvatio. Dosad mi nije bilo jasno zbog čega je izbacio dvojicu (od ukupno 25 vatrogasaca) ako je nosivost Mi8 helikoptera 4 tone!!!!! Nisam pronašao podatak o volumenu takvih kruški, ali predpostavljam da nije veća od 2 kubika = 2 tone.
Op.a.: Vidio sam da takvi helikopteri mogu dići i veće terete!
Technical data for Mi-8T
Engine: 2 x TV2-117A turboshaft, rated at 1250kW, main rotor diameter: 21.29m, fuselage length: 18.17m, height: 4.38m, fuselage width: 2.5m, take-off weight: 12000kg, empty weight: 6625kg, max speed: 250km/h, cruising speed: 225km/h, service ceiling: 4500m, range: 425-480km, payload: 4000kg
Technical data for Mi-17 (na njegovim osnovama je napravljen Mi-8-MTV1 Civil version )
Engine: 2 x Klimov TV3-117MT turboshaft, rated at 1400kW, main rotor diameter: 21.29m, length: 25.35m, height: 4.76m, take-off weight: 13000kg, max speed: 250km/h, cruising speed: 240km/h, service ceiling: 5000m, hovering ceiling, OGE: 1760m, range: 465km, under-fuselage hook: 2500kg, payload: 3000-5000kg
na 17. Rujan 2007 17:08
na 17. Rujan 2007 17:20