
Kako doznajemo, istražitelji su na otoku Kornatu pronašli spremnik za gorivo gotovo 200 metara od mjesta stradanja. Spremnik je, navodno, izgorio, a naðen je prazan i pouzdano nije eksplodirao. Po svemu sudeæi, vatrogasci su ga odbacili pokušavajuæi pobjeæi od vatrene stihije koja ih je ugrozila.
U spremniku je bilo, doznajemo neslužbeno, izmeðu 15 i 17 litara benzina. Sudeæi po dokazima, sve je izvjesnije da su gasitelji žrtve naglog razbuktavanja požara zbog vremenskih uvjeta koji su vladali nad Kornatom, dakle snažnog vjetra te mjesta na vrhu klanca u kojemu su vjetar i vreli zrak stvorili enormno snažan uzgon zraènih struja.
To je još izvjesnije kada se zna da su odbaèene moguænosti da je neoèekivanu snagu vatre izazvao zraèni vrtlog elise helikoptera koji je prevozio vatrogasce.
Helikopter je, naime, iskrcao vatrogasce znatno dalje od mjesta na kojem su stradali pa je sve izvjesnije da ih je vatrena stihija iznenadila svojom snagom i brzinom dok su se kretali prema “kruški” s vodom koja se nalazila u blizini sljemena 212 metara visokog Velog vrha.
Iako æe zadnju rijeè o naèinu i uzroku stradanja 13 vatrogasaca reæi struènjaci, veæ sada se èini izvjesnom moguænost da su vatrogasci bili žrtve rijetke i neobiène pojave tzv. eruptivnog požara.
Do sada dostupne informacije potvrðuju pretpostavku da su vatrogasci bježali od plamena, da su, po svemu sudeæi, odmah, kada su osjetili opasnost, odbacili spremnik s gorivom, ali da vatri nošenoj jakim vjetrom nisu uspjeli pobjeæi.
Te pretpostavke objašnjavaju i zašto je najmlaði poginuli vatrogasac Marko Stanèiæ pronaðen gotovo 200 metara dalje od mjesta gdje su vatrogasci iz Zablaæa pronašli 12 svojih stradalih kolega, èija su tijela bila razbacana u krugu od 50 metara.
Piše: Stanko Feriæ
Foto: S. Feriæ, V. Skledar/CROPIX
Preneseno iz Jutarnji list
na 11. Rujan 2007 12:11
na 11. Rujan 2007 12:48
na 11. Rujan 2007 15:22
na 11. Rujan 2007 16:17
na 11. Rujan 2007 17:08
na 11. Rujan 2007 17:08
na 11. Rujan 2007 19:18
na 11. Rujan 2007 19:20
na 11. Rujan 2007 19:23
na 11. Rujan 2007 19:26