ZAGREB, ŠIBENIK - U četvrtak u 9 sati, dan prije sazivanja sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost na temu vatrogasne tragedije na Kornatu, u Šibeniku je uhićen Dražen Slavica, zapovjednik Županijske vatrogasne postrojbe.
Nakon višesatnog ispitivanja u policiji, Slavica je i službeno osumnjičen za nesavjesno postupanje prilikom nedavnog požara na otoku Kornatu. Tu je odluku županijski istražni sudac donio dan nakon što su se u Šibeniku povodom istrage susreli predstavnici vrha policije i Tužilaštva RH.
Preminuli i gasitelji Ševerdija i Knežević
Na osnovi dosadašnjih forenzičkih nalaza, pronađenih materijalnih tragova i izjava svjedoka tragedije, donesena je odluka o uhićenju šibenskog vatrogasnog zapovjednika. Slavica je osumnjičen za brojne zapovjedne propuste prilikom slanja 23 vatrogasca na požarište i akcije njihova spašavanja na Kornatu.
Obiteljska kuća Dražena Slavice pod stalnim je policijskim nadzorom
Slavica je priveden i zbog osnovane sumnje da je počinio teško kazneno djelo protiv opće sigurnosti, odnosno doveo u opasnost živote i imovinu općeopasnim radnjama i sredstvima. Kako smo doznali, šibenski policajci u skladu sa zakonom kriminalističku obradu nad Draženom Slavicom moraju provesti u roku od 24 sata.
Nakon toga, dakle, najkasnije sutra u 10 sati, Dražen Slavica mora ili biti pušten na slobodu, ili priveden istražnom sucu koji će donijeti odluku o pritvoru. Policija danonoćno čuva i njegovu obiteljsku kuću.
Izvori iz Državnog odvjetništva potvrđuju da je riječ o zaključcima nastalima na osnovi više dokaza, od kojih su ključni transkripti dojava na telefone županijske vatrogasne jedinice i fotografije koje je tijekom akcije snimio Tomislav Crvelin, jedan iz skupine kasnije preminulih vatrogasaca. Već na fotografijama snimljenima u helikopteru kojim se krenulo u akciju na Kornatu primjetno je da se grupa vatrogasaca bila neadekvatno opremila za gašenje požara.
Za manjak zaštitne, a višak opasne opreme i ukrcaj maloljetnog volontera Marka Stančića odgovoran je zapovjednik Slavica, smatraju u policiji i Tužilaštvu. Na fotografijama snimljenima tijekom akcije ukrcavanja i iskrcavanja vidi se oduševljenje mlađih gasitelja, među kojima je i preminuli Marko Stančić.
Slavicu, dakle, teško optužuju i transkripti telefonskih dojava i gotovo dvosatna isprekidana komunikacija između zapovjednika grupe na terenu Dinka Klarića i njega. Na osnovi uvida u sadržaj tih razgovora, istražni je sudac zaključio da postoji neposredna odgovornost Dražena Slavice za sporu i neprofesionalnu akciju spašavanja ozlijeđenih vatrogasaca.
Naime, nakon što je Klarić Slavici dojavio podatke o ozlijeđenim vatrogascima i požaru koji ih je sve zahvatio u klancu između Velog vrha i Glavice do trenutka kada je Slavica pokrenuo akciju spašavanaja proteklo je više od dva i pol sata. Posljednji vapaj Dinka Klarića u šibensko zapovjedništvo pristigao je oko 13.30, a spasilačke ekipe u brodovima pokrenute su tek nakon 16 sati. Nakon posljednjeg poziva, Klarić više nije odgovarao na pozive iz šibenske centrale.
Prilikom saslušavanja u policiji, Slavica nije uspio opravdati neobjašnjivu sporost u donošenju odluke o spašavanju ranjenih. Istraga će se nastaviti i kako bi se ispitala odgovornost Đure Poldrugača, ravnatelja Državne uprave za zaštitu i spašavanje koji se u Šibeniku pojavio tek na komemoraciji poginulim vatrogascima, ali ne i na njihovu sprovodu. Tijekom loše organizirane akcije spašavanja ranjenika na Kornatu, postavilo se pitanje nedovoljne opremljenosti vatrogasnih postrojbi i katastrofalno loše koordinacije kojom rukovodi ured Đure Poldrugača, inače bivšeg MORH-ova logističara.
Prilikom saslušavanja u policiji, Slavica nije uspio opravdati neobjašnjivu sporost u donošenju odluke o spašavanju ranjenih
Iako je Poldrugač potpisao financijski respektabilan ugovor s japanskim telekomunikacijskim koncernom Nokia, vatrogasne postrojbe i dalje raspolažu tehnološki zaostalim sustavima veze, što se najbolje pokazalo prilikom kornatske tragedije.
Kako doznajemo, ravnatelj Državnog ureda za spašavanje potpisao je i nalog za popunu voznog parka većim brojem luksuznih limuzina, od kojih se neke službeno tretiraju kao “terenska vozila”. Istovremeno, tek su kornatska tragedija i gubitak devet ljudskih života uputili na nužnost nabave novih spasilačkih helikoptera.
Policija istražuje i izvansezonske nezakonite građevinske radove na Kornatu, za koje je odgovoran Branko Kereta, ravnatelj uprave Nacionalnog parka “Kornati”. U pritvoru je i osumnjičeni za izazivanje požara Paško Petrina, čiji je opušak navodno pokrenuo tragediju. No tek je podrobnija analiza slučaja ukazala na to da su uzroci tragedije kompleksniji, a vode sve do Vladina resora za spašavanje i zaštitu od nesreća, što tek izaziva strah i zabrinutost javnosti.
NAŽALOST Preneseno:
Jutarnji list
na 11. Rujan 2007 20:57