U poèast sedmorici varogasaca . Jutros u 2,45 sati, uslijed zadobivenih teških opeklina pri gašenju požara na otoku Kornatu, u Klinici za traumatologiju u Zagrebu preminuo je Ante Crvelin, priopæilo je Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi.
Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi izražava iskrenu suæut obitelji, rodbini i prijateljima, kaže se u priopæenju koje je potpisao ministar Neven Ljubièiæ.Ante Crvelin sedmi je smrtno stradali vatrogasac u gašenju požara na Kornatu. Preneseno sa : NOVA TV
Tragedija na Kornatu uzela je i sedmu žrtvu. Noæas nešto prije 3 sata u zagrebaèkoj Klinici za traumatologiju zbog teških opeklina preminuo je 23-godišnji Ante Crvelin iz Tisnog. Njegov 52-godišnji otac Ivica poginuo je na mjestu dogaðaja, a u bolnièkom krevetu s teškim ozljedama još leži njihov daljnji roðak Tomislav Crvelin.
U Ministarstvu zdravstva obitelji Crvelin, njihovoj rodbini i prijateljima izražavaju iskrenu suæut. Preneseno sa:RTL
1. rujna - Jutros u 2.45, zbog zadobivenih teških opeklina pri gašenju požara na otoku Kornatu, u Klinici za traumatologiju u Zagrebu preminuo je Ante Crvelin, priopæilo je Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi. Ministarstvo izražava iskrenu suæut obitelji, rodbini i prijateljima, navodi se u priopæenju koje je potpisao ministar Neven Ljubièiæ.
U noæi s èetvrtka na petak s teškim opeklinama na više od 85 posto kože Ante Crvelin dovezen je u Kliniku za traumatologiju. Ante Crvelin sedmi je vatrogasac koji je izgubio život u gašenju požara na Kornatu. Sin je u požaru poginuloga vatrogasca Ivice Crvelina.
U požaru su u èetvrtak poginuli Ivica Crvelin (1955.), Ivan Marinoviæ (1974.), Dino Klariæ (1974.) iz JVP-a Šibenik, Marko Stanèiæ (1990.) iz DVD-a Tisno, Gabrijel Skoèiæ (1988.) i Hrvoje Strikoman (1988.) iz DVD-a Vodice. Njihova su tijela na Odjelu patologije splitske Klinièke bolnice.
Na odjelu patologije splitske bolnice danas su bile i obitelji stradalih šibenskih vatrogasaca. Iako su neke obitelji odbile prepoznavanje svojih najbližih, svi su morali dati krv radi toène identifikacije. Po nalogu istražnog suca obavila se i obdukcija, a u ponedjeljak bi sve trebalo biti spremno za pogreb.
Lijeènici se i dalje bore za živote ozlijeðenih vatrogasaca. U životnoj su opasnosti Tomislav Crvelin (23), Josip Luèiæ (19) i Frane Luèiæ (23) iz DVD-a Tisno, Marinko Kneževiæ (52) iz JVP-a Šibenik, te Ante Jurièev Mikulin (22) i Karlo Ševerdija (19) iz DVD-a Vodice.
Stanje dvojice vatrogasaca koji se lijeèe u KB "Dubrava" jest stabilno, no i dalje je vrlo teško, izjavio je na konferenciji za novinare ravnatelj bolnice dr. Milan Kujundžiæ. Istaknuo je da je rijeè o visokom postotku opeèene kože, o opeklinama visokog stupnja te stradavanju dišnih putova zbog toksiènog djelovanja i vatre. Kujundžiæ je rekao da KB "Dubrava" ima veliko iskustvo s lijeèenjem opeklina te da nema nikakvih problema s potrebnim lijekovima i materijalom. Naglasio je da Vlada i Ministarstvo zdravstva èine sve te da zdravstveni sustav funkcionira. Istaknuo je da æe lijeènici uèiniti sve kako bi spasili vatrogasce, ali to, zbog prirode bolesti, ne ovisi samo o njima.
Govoreæi o današnjim operacijama, predstojnik Klinike za intenzivno lijeèenje KB "Dubrava" Ino Husedžinoviæ je rekao da je rijeè o rutinskome dijelu u sklopu lijeèenja s kirurške strane, gdje se plastièni kirurzi brinu o opeklinama kože. "Rane se èiste i previjaju se te se odtereæuje nagnjeèena muskulatura", izjavio je Husedžinoviæ.
Stanje vatrogasaca Tomislava Crvelina i Karla Ševerdije, koji su smješteni u Klininku za traumatologiju, i dalje je kritièno te je teško davati bilo kakve prognoze, izjavio je zamjenik ravnatelja Klinike dr. Draško Boljkovac.
Bolnici su se javile mnoge tvrtke koje su spremne darovati skupe nadomjestke kože za stradale vatrogasce. No, da bi se pristupilo bilo kakvom rekonstruktivnom zahvatu, pacijentima se moraju najprije stabilizirati vitalne funkcije, rekao je dr. Boljkovac.
Frane Luèiæ i Ante Jurièev Mikulin operirani su na Odjelu za plastiènu kirurgiju i opekline u Splitu.
Teško ozlijeðene vatrogasce danas su u KB "Dubrava" obišli potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i meðugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor, šibensko-kninski župan Goran Pauk, gradonaèelnica Šibenika Neda Klariæ, gradonaèelnica Vodica Branka Jurèev-Martinèev, naèelnik opæine Tisno Joso Stegiæ i predsjednik Društva Šibenèana i prijatelja Šibenika u Zagrebu Miljenko Bura.
Ministrica Kosor izjavila je da su Vlada i lijeènici uèinili sve što mogu kako bi pomogli teško ozlijeðenim vatrogascima. "Vlada æe pomoæi obiteljima nastradalih i uèinit æe sve da se ublaže posljedice te užasne tragedije", istaknula je. Ponovila je da je Vlada naredila istragu o uzrocima požara. Zahvalila je svima onima koji su sudjelovali u spašavanju vatrogasaca te svim lijeènicima.
Vlada je u povodu tragedije na Kornatima odluèila da u ponedjeljak 3. rujna bude Dan žalosti za cijelu zemlju. Šibensko-kninski župan Goran Pauk proglasio je sedam dana žalosti u toj županiji. Knjige žalosti otvorene su u prostorijama Javne vatrogasne postrojbe u Šibeniku te u prostorijama Dobrovoljnih vatrogasnih društava u Vodicama i Tisnu. Graðani pale svijeæe ispred spomen-obilježja vatrogascima stradalima u Domovinskom ratu.
Komemorativni skup u spomen na poginule pripadnike Javne vatrogasne postrojbe Šibenik i Dobrovoljnih vatrogasnih društava iz Vodica i Tisna, bit æe u ponedjeljak 3. rujna u Šibenskom kazalištu u 11 sati. Na komemorativnom skupu bit æe i èlanovi Vlade s premijerom Ivom Sanaderom. Na dan pokopa vatrogasaca stradalih u požaru na Kornatu, oglasit æe se sirene svih vatrogasnih vozila u zemlji, najavili su èelnici profesionalnih vatrogasnih institucija.
U povodu pogibije i stradanja vatrogasaca, u Šibeniku æe u ponedjeljak 3. rujna biti održana i izvanredan sjednica Predsjedništva i Operativno-tehnièkog stožera Hrvatske vatrogasne zajednice. Preneseno sa: HRT
OBITELJ 24-godišnjeg Ante Crveline ne želi obdukciju njegova tijela, te iz tog razloga obdukcija neæe biti ni provedena - iako je to u ovakvim sluèajevima uobièajeno, kazao je to danas na konferenciji za novinare zamjenik ravnatelja Traumatološke bolnice Draško Boljkovac. Crvelin je, podsjeæamo, preminuo noæas u 2:45 od ekstenzivnih opeklina tijela.
Ante Crvelin bio je dobrovoljni vatrogasac, a na Kornatu je požar gasio zajedno sa svojim ocem Ivicom, koji je takoðer preminuo. Ante Crvelin je u noæi sa èetvrtka na petak s opeklinama na više od 85 posto kože dovezen u Kliniku za traumatologiju.
Zamjenik ravnatelja Klinike za traumatologiju u kojoj je noæas preminuo Ante Crvelin, Draško Boljkovac, kaže kako je nesretni 24-godišnjak preminuo od zatajenja unutarnjih organa i pluænih komplikacija kao posljedice takozvane inhalacijske ozljede.
Dvojica vatrogasaca, koja su zajedno s Crvelinom bili smješteni u Traumatološkoj bolnici, 23-godišnji Tomislav Crvelin iz DVD-a Tisno i 19-godišnji Karlo Ševerdija iz DVD-a Vodice, i dalje su kritièno. Za sada se, kako je reèeno na konferenciji, radi samo na održavanju vitalnih funkcija pacijenata, koji obojica dišu uz pomoæ respiratora.
Boljkovac kaže kako je prognoze za sada nezahvalno davati, te napominje kako su razne tvrtke koje proizvode nadomjestke za kožu bolnici u potpunosti na raspolaganju, te nude sve potrebno besplatno.
Župan Šibensko-kninske županije Goran Pauk, gradonaèelnik Grada Šibenika Milan Arnautoviæ, Naèelnik opæine Tisno Joso Stegiæ i Šibenèanin Perica Bukiæ danas su posjetili Traumatološku bolnicu u Zagrebu.
Stanje 19-godišnjeg Josipa Luèiæa iz DVD-a Tisno i 52-godišnjeg Marinka Kneževiæa iz JVP-a Šibenik, koji se nalaze u Klinièkoj bolnici Dubrava, takoðer je nepromijenjeno.
Stanje dvaju vatrogasaca koji su juèer, zbog pogoršanja zdravstvenog stanja jednog od njih premješteni u splitsku bolnicu Firule, danas je, kako je objavljeno na konferenciji za novinare, "za nijansu bolje".
Kako je na podnevnoj konferenciji za novinare na Križinama kazao dr. Ivan Utobièiæ, šef plastiène kirurgije KB Split, obojica su juèer odmah po dolasku iz zadarske bolnice operirani nakon èega im je uspostavljena cirkulacija na sva èetiri ekstremiteta.
Ozlijeðenje sada, kako je kazao Utobièiæ, sljeduje èišæenje izgorenih dijelova tijela, a nakon toga transplatacija kože za koju æe se najvjerojatnije tražiti i pomoæ donatora. Opæe stanje pacijenata je stabilno, iako su im životi i dalje ugroženi. Jedan od vatrogasaca smještenih u splitskoj bolnici i dalje diše na respirator.
Kada je transplatacija kože u pitanju, najbolje se prima koža obitelji, no ako budu primorani, lijeènici æe, kako naglašavaju, tražiti pomoæ medija te æe rado prihvatiti donacije ljudi dobre volje. Veæ nekoliko ljudi, koji su ostali pogoðeni tragedijom stradalih vatrogasaca, ponudilo se, naime, donirati svoju kožu kako bi pomogli ozlijeðenim vatrogascima. Preneseno sa:INDEX
preminuo je i deveti vatrogasac 19- godišnji Josip Luèiæ.
Iskrene i duboka suæut cijeloj obitelji, rodbini, prijateljima i èlanovima DVD-a Tisno.
Jednostavno ne mogu skriti suze.
Neka mu je vjeèna SLAVA I HVALA.
na 01. Rujan 2007 23:38
na 05. Rujan 2007 19:16