
BREZNIČKI HUM: Ponovilo se i . . . četvrti put . . .
Svaka najava lošeg vremena vatrogasce VZO Breznički Hum stavlja u strepnju dali će se dogoditi poplava uz korito Lonje. Nakon nekoliko prijašnjih i prošlogodišnjih poplava,višegodišnjih pokušaja lokalne vlasti, negodovanja ugroženih kućanstava i vatrogasaca napokon su poduzete mjere od mjerodavnih, od hrvatskih voda, te se tokom ljeta pristupilo podizanju nasipa uz rijeku Lonju.
Najava lošeg vremena,kišovita listopadska noć uz olujni vjetar dala je naslutiti da bi moglo biti intervencija. Jutarnjim odlaskom na svoj redoviti posao nailazilo se na posljedice nevremena, no ništa nije izgledalo tako ekstremno kako je bilo najavljivano. Bilo je
odrona, nanosa blata i pijeska, vode po prometnicama, ali ništa što bi izgledalo na potrebu za obranom od poplave. Svi su posebno motrili vodotoke uz dolinu Lonje i ništa nije ukazivalo što bi se moglo dogoditi.
Lonja je bila u svojim tokovima, novoizgrađen i nasip davao je sigurnost.
Potreba za intervencijom u ranim jutarnjim satima ukazala se najprije u prostorima
OŠ Breznički Hum gdje su veće količine oborinskih voda prodrle u nekoliko prizemnih učionica i poplavile sanitarni čvor i hodnik škole. Dok su vatrogasci odrađivali svoju prvu intervenciju, u tim trenucima iznenada je nabujala i rijeka Lonja i nakon nepunu godinu dana
počela plaviti polje.
Najteža situacija bila je
u središtu Brezničkog Huma. Nagla pojava većih količina vode izazvala je sumnju u popuštanje nasipa. Nakon brzog dolaska ostalih vatrogasaca nije bilo moguće zaštititi kuću koja je već bila poplavljena kao i gospodarski objekti. Uspjelo se spasiti životinje i nešto mehanizacije, a voda je u kratkom vremenu bila već preko pola metra i jedino što je preostalo bilo je zaustaviti prodor vode u kuću i ispumpavati kako bi se smanjila šteta. Poplavljeni su bili i proizvodni pogoni koji se nalaze na tom području, pa i neki gospodarski objekti koji nisu bili poplavljeni u prijašnjim poplavama.
Na području cijele općine Breznički Hum
nastala su nova klizišta što je bio još dodatni posao za vatrogasce na otklanjanju srušenih stabala na prometnicama. Prestankom padalina, smirivanjem vremena počela se povlačiti u korito i Lonja što je doprinjelo uspješnosti inetrvencije tako da su svi raspoloživi vatrogasci i neki mještani krenuli u sanaciju posljedica poplave. U popodnevnim satima uz pojavu sunca nije se moglo vidjeti kakvo dramatično stanje je vladalo u prijepodnevnim satima. Kao i uvijek veliki dio posla u vodi do koljena odradili su vatrogasci, ispumpali vodu, pomažići u sanaciji, čišćenju i pranju mulja u kući i gospodarskim objektima i sve je vraćeno kao da se ništa nije događalo. Takva su bila izvještavanja i medija koji su pokazali veliki interes, no neki su nas zatekli u vodi i vatrogasnom poslu, a neki su došli dok je napravljena sanacija i u opuštenijoj atmosferi dok smo se svi pokušali vratiti svakodnevnim obvezama. Kao vatrogasci suosjećali smo s žiteljima poplavljenih objekata.
Najteža situacija opet je bila kod
troje naših istaknutih članova i to već po peti put, a mi četvrti put na intervenciji. Ovaj put bilo je najteže i za samo nekoliko minuta voda je poplavila kuću. Često smo zbijali i šale na taj račun naših članova, no sa ovom poplavom situacija postaje sve ozbiljnija. Novosagrađeni dio obale, nasip Lonje davao je sigurnost, no ovaj put nije zadržao vodu i pokazalo se da i to nije rješenje obrane od poplave.
Na mjerodavnima je da poduzmu korake i
pokušaju iznaći rješenje za probleme koji nastaju prilikom većih padalina, a počeli su nakon izgradnje autoceste
A4 Zagreb - Goričan jer se veće količine oborinskih voda slijevaju u rijeku Lonju čije korito svako malo nemože prihvatiti toliku količinu vode. Mnogi su već navikli da gledaju vatrogasce na poplavama, no u ovoj našoj priči svaka intervencija je ulazak u sve veću vodu, a poplavljenima sve veći stres.
Nakon što se saniraju posljedice i šteta prošle poplave, evo opet nove i sve ispočetka. Kako se poplava ponavlja svako malo potrebno je iznaći kvalitetnije rjršenje i ozbiljnije se pozabaviti koritom rijeke Lonje na tom dijelu. Ogorčeni mještani na pitanje mjerodavnima jel je jeftinije nih iseliti ili riješiti ovakvu situaciju nisu dobili odgovor. Očito je svima najjeftinija intervencija nas dobrovoljnih vatrogasaca.
Mario Šargač