Na području Splitsko-dalmatinske županije ožujak će se pamtiti po velikom broju požara na otvorenom prostoru. U 14 dana izbilo je čak 73 požara, a od početka godine izbilo ih je ukupno 148. Zbog snijega koji je pao početkom veljače ova je godina statistički slična prošloj po broju intervencija koje su imali vatrogasci, no zbog povećanih intervencija je organiziran sastanak u policiji s predstavnicima vatrogasaca i Državne uprave za zaštitu i spašavanje na kojem se razgovaralo na koji se način mogu smanjiti buduće intervencije. Osim preventivnih akcija pojačat će se i represivno djelovanje.
- Podijeli smo 15 tisuća letaka kojima smo informirali građane o aktivnostima koje trebaju poduzeti prije nego krenu u spaljivanje biljnog otpada. Trebali bi to prijaviti vatrogascima, a s poslom bi mogli početi tek nakon što dobiju pisanu suglasnost. Mjesto na kojem žele spaljivati trebali bi očistiti, a trebaju imati i dovoljne količine vode u slučaju da im vatra izmakne kontroli. Čim vide da se vatra počela širiti neka nazovu vatrogasce jer oni misle da mogu sami ugasiti vatru, a dok shvate da se neće moći obračunati s vatrom i pozovu nas, mi smo izgubili dragocjeno vrijeme - kazao je Dražen Glavina, glavni županijski vatrogasni zapovjednik.
U ovoj godini vatrogasci su zaprimili 2100 prijava za spaljivanje otpada, najviše sa Šolte, Makarske, Omiša i Brača.
- Prijava spaljivanja je korisna jer u slučaju da vatra izmakne kontroli onaj tko spaljuje bit će sankcioniran po županijskoj odluci o spaljivanju otpada, a ako se spaljivanje ne prijavi počinitelj će se sankcionirati po Zakonu o zaštiti od požara koji propisuje značajno strože kazne - kazao je Petar Bekavac, nečelnik inspektorata unutrašnjih poslova.
Glavina napominje kako je najsigurnije i najjeftinije spaljivanje korova povjeriti vatrogascima. Prošle je godine policija podnijela samo jednu kaznenu prijavu zbog izazivanja požara. Nekog nepoznatog su prijavili zbog požara na Braču.