Split: Požar na 11 katu nebodera u Kaštelanskoj ulici
U 17.27 minuta JVP Split dobila je dojavu da gori stan na 11 katu nebodera u ulici Sedam Kaštela na broju 6. Po dolasku na mjesto požara ustanovili su da gori priruæno skladište stanara. Na ispomoè su pozvali DVD Split 2 vatrogasca i DVD Mladost K.Suæurac koje izlazi u 17.36 sa navalnim vozilom i 6 vatrogasaca, sa zapovjednikom Petrom Elezom, i posadom Svetinoviæ Krunoslav, Žuvela Frane, Bonacin Nenad, Rokov Kajica i moja malenkost iskreni.
Naravno, visinski gubitak je oko 3,3 bara + gubitak od samih cijevi, tj. 1 bar na 100m cijevi + gubitak na razdjelnici(razdjelnicama)... Uglavnom, gubitak je cca 4 bara... Znaèi, strojar je mogao imati 10 bara i ovi na 11 katu su morali imati radni tlak od 6 bara što je sasvim dovoljno!
Dakle, monsun mlaznica je zapravo mlaznica sa vise kruznih rasprsivaca koji razbijaju vodu koju dolazi tlaènom prugom na sitne kapljice promjera do 0,5mm i to u odredjenom taktu tako da nikada ne dolazi do spajanja mlaza te stoga omoguæuje vatrogascu da relativno sigurno ugasi pozar na aktivnoj elektriènoj instalaciji s udaljenosti od 3 - 5 metara.
Stoga bi se monsum mlaznice upotrebljavale za gašenje elektriènih instalacija.
Moderne "pištolj" mlaznice (Turbo Mig, Select Flow, Pro Jet) imaju moguænost regulacije protoka (cca od 100 do 400 lit/min), regulacije tipa mlaza (puni, raspršerni, vodena magla, kombinirani, sa štitom i sl.), anatomski oblik i moguænost brzog i jednostavnog prekidanja mlaza stoga su one idealne za gašenje strukturalnih požara.
Brq, što to znaèi "relativno sigurno"? Ili je sigurno ili nije. Mišljenja sam da sa vodom ni u kom sluèaju ne smijemo gasiti el. instalacije pod naponom. To me nauèilo iskustvo. Bez obzira na koje kakve literature gdje se opisuje gašenje požara vodom pod naponom sa toliko i toliko udaljenosti, promjer kapljica toliko i toliko milimetara, a mislim da bi tu trebala biti i posebna zaštita. Pitam se dali æe vatrogasac na intervenciji mjeriti promjer kapljica vode itd. Onom autoru knjige koji je napisao da se visoki napon može ugasiti punim mlazom sa udaljenosti 5 metara treba dati priliku da to prezentira!!!
sbreza10, sam si odgovorio na pitanje. U teoriji, odnosno idealnim uvjetima je sigurno.
Ali u našoj "struci" (stavio sam pod navodnike jer sam dobrovoljac, pa nebi smio reæi da mi je varogastvo struka), sve je relativno sigurno, odnosno, svjesno pristajemo na rizik... Na nama je samo vježbala, vježbala, vježbala i educirala se....
Pozdrav!
Evo ja bi se samo malo nadovezao,što se tièe prakse. Nema govora o tome da se požar gasi pod naponom. Apsolutno se slažem s sbreza 10, ali uvijek postoji ono "ali" u stvarnosti. Iako stvarno pazimo kako se nebi dogaðalo da gasimo pod naponom, takve su se intervencije dogodile. Doduše svega par puta, ali se desilo. Sve je to bila naša osobna odluka, ali tako smo postupili u tih par puta i nije nam žao, iako smo bili svijesni velikog rizika. Samo jednom je došlo do greške kada su iz HEP-a zabunom iskljuèili krivi dio ulice, ali sve je prošlo ok.Napominjem i to da svaki puta kada izaðemo HEPiskljuèuje taj dio grada, ulice, kvarta ili sl. , te i mi takoðer na licu mjesta iskopèavamo struju.
Reæi æu još samo da mi 95 % požara na objektima gasimo sa vitlima za brzu navalu, tako da smo i tih par pod naponom gasili takodjer s vitlom.
Isto tako vjerujem da ste svi manje više imali sliènih iskustava, pa prema tome u takvim situacijama trebamo imati i malo sreæe.
Protivnik sam takvog gašenja, ali "kad je priša, priša je"!
na 24. Travanj 2008 22:29
na 24. Travanj 2008 23:36
na 26. Travanj 2008 12:58
na 27. Travanj 2008 08:04
na 27. Travanj 2008 12:04
na 27. Travanj 2008 15:32