Gorjela stara općina u Svetom martinu na Muri
Vježba je održana u Svetom Martinu na Muri, gdje je došlo do zapaljenja zgrade stare općine, te su združene gasiteljske ekipe u vrlo kratkom vremenu stigle na mjesto požara i ugasile požar.
Ovom prilikom najmanje je korištena voda, a najviše specijalna pjenasta smjesa koja u trenutku ugasi oganj. Iz zgrade je specijalnim aparatom izvučen ugljični monoksid i drugi plinovi, kako bi gašenje bilo jednostavnije.
Vježbom je zapovijedao Dražen Jakopić, a posmatrali su je predsjednik DVD-a Sveti Martin na Muri, Branko Perčić, općinski načelnik Franjo Makovec, školski ravnatelj Tomislav Paljak, te osnovnoškolci. Vježba je dobila najveće moguće ocjene, a stara općina je u vruće proljeće bila “pod snijegom”.
S. Mesarić
Preneseno:
Međimurske novine
Istjecanje amonijaka u Donjem Kraljevcu
Simulacija akcidenta - istjecanje amonijaka na oštećenoj prirubnici ventila cjevovoda na izlazu iz odjeljivača ulja u hladnjači bila je pretpostavka za vatrogasnu vježbu Županijskog ekostožera koja je održana u petak 11. svibnja u tvorničkom krugu tvrtke Agromeđimurje d.o.o. u Donjem Kraljevcu.
U vježbi su sudjelovali JVP Grada Čakovca, DVD Donji Kraljevec i DVD Goričan, Hitna medicinska pomoć, Državna uprava za zaštitu i spašavanje - Županijski centar 112 te Odjel za zaštitu i spašavanje, PU međimurska, Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije, djelatnici tvrtke Agromeđimurje te tvrtke koje se bave sanacijom ekoloških incidenata - Švenda Tharmann Chemie iz Čehovca i Tehnix iz Donjeg Kraljevca.
Cilj ove pokazne vježbe bila je provjera spremnosti operativnih jedinica zaštite i spašavanja te provjera praktične primjene Plana intervencija u zaštiti okoliša Međimurske županije.
- Željeli smo uspostaviti koordinaciju između žurnih službi - Državne uprave za zaštitu i spašavanje, policije, hitne službe i interventnih jedinica koje su prve na udaru kod takvih ekoloških incidenata. Pretpostavili smo da iz hladnjače tvrtke Agromeđimurje istječe amonijak. Naš je cilj bio koordiniranim radom zaustaviti propuštanje amonijaka i sanirati nastale posljedice. Tako smo među ostalim pretpostavili da je u hladnjači jedan unesrećeni kojeg su djelatnici spasili iz zagađene atmosfere te ga predali na daljnju brigu liječnicima. Vjerujem da smo današnjom vježbom pokazali da smo spremni i za ovakve događaje. Imamo specijalizirane tvrtke i opremljene te obučene interventne postrojbe koje se mogu nositi i s ovakvim događajem, što nije bio slučaj do prije nekoliko godina. Svi sudionici podnijet će Županijskom ekostožeru izvješće o vježbi u kojemu će svatko sa svog aspekta stručnosti komentirati nedostatke i dobre aspekte koje su uočili tijekom ove vježbe, sve kako bi eventualni propusti bili ispravljeni te kako bi se ubuduće moglo još spremnije reagirati, kazao je Ivan Krištofić, zapovjednik JVP-a Grada Čakovca. Ovakvih akcidenata u zbilji u Međimurju nije bilo.
- Razlog tome je što naša poduzeća koja u svom proizvodnom, skladišnom ili tehnološkom procesu barataju opasnim tvarima o njima i te kako vode brigu, ispituju sisteme, pridržavaju se svih zakonskih propisa. Usprkos tome, opreza nikad dovoljno, pa je zbog toga potrebno ovakvo uvježbavanje ne samo vatrogasnih već i svih žurnih službi, poručuje Krištofić.
D.Mihoci
Preneseno:
Međimurske novine