Heroj iz Tisnog uskoro će izaći iz splitske bolnice i božićne blagdane provesti u krugu svoje obitelji. Prijetelji pripremaju janje na ražnju i gradele
Prvi put od 30. kolovoza, kad su na Kornatu među 13-oricom vatrogasaca stradala i šestorica Tišnjana, ovo mjesto ima razlog za slavlje - Božić će s njima slaviti Frane Lučić, jedini preživjeli.
- Tuga za Markom, Tomom, Antom, Ivicom i Josipom neće nikad prestati, ali tko se ne bi veselio. Franin povratak je najljepši božićni poklon koji je Tisno ikad dobilo - kažu Frane Frkić i Tereza Čuzela Papata, prijatelji Frane i čitave obitelji Lučić. Za njihovih posjeta bolnici u Splitu od Frane su čuli kako mu je dosadila bolnička hrana te se zaželio prave, pečene janjetine i ribe. Frane i Tereza te drugi prijatelji pripremaju u Tisnom janje na ražnju i gradele. Još ne znaju točno kad će izaći iz bolnice, ali je sigurno da će ovaj Božić provesti u toplini obiteljskog doma. Majka Ljubica, otac Vilim i brat Marko svaki dan ga posjećuju u bolnici i Tišnjani s radošću čekuju kad će nakon povratka iz Splita u automobilu vidjeti čitavu obitelj Lučić.
Preneseno sa: 24SATA
Frane Lučić: Jedini sam ja ostao
Godinu koja je za nama Tisno neće pamtiti po dobrom. Među 13 vatrogasaca koje je na Kornatu 30. kolovoza pregazila vatra čak šetorica su Tišnjani. U rujnu su na groblju Sv. Duha pokopani Ivica Crvelin (52) i sin mu Ante (24), Tomislav Crvelin (24), Josip Lučić (19) i Marko Stančić (17). Tragedija kakva se ne pamti u ovome kraju. Ipak, za Božić se očekuje veselje za pamćenje. Jedini preživjeli od 13 vatrogasaca heroja Frane Lučić (23) osjeća se dobro i blagdane će provesti u roditeljskom domu.
- To nam je najljepši božićni dar svih vremena. Frane se osjeća jako dobro, i tijelom i duhom. Znali smo da je borac. Doći će i biti s nama. Samo je pitanje hoće li moći izlaziti iz kuće, koliko će moći feštati, ali o tome će odlučiti on i liječnici - kaže Frane Frkić, jedan od 20-ak mještana, rođaka i prijatelja koji su ga u posljednja tri vikenda posjetili u njegovoj bolničkoj sobi KBC-a Split. U iščekivanju Lučićeva dolaska među mještanima se prepričavaju razgovori s preživjelim herojem i zgode iz bolničkoga života.
Zadovoljan oporavkom
Frane je, kažu, vedar, zadovoljan je uvjetima oporavka, smještajem, brigom osoblja i hranom te se stalno raspituje za prijatelje iz Tisnog. Poginule kolege ne spominje. Iako je bio pri svijesti kad je doveden u bolnicu, patio je od amnezije te dugo nije bio svjestan razmjera tragedije u kojoj je stradao i nije znao što se dogodilo s dvanaestoricom njegovih kolega i prijatelja. U bolničkoj sobi nema televizor, radio i ne donose mu novine, a osoblju i posjetiteljima rečeno je da Kornate radi njegove dobrobiti ne spominju. Ipak, u četiri mjeseca izolacije Lučić je posložio sve kamenčiće mozaika.
- Jedini sam ja ostao - rekao je jednom prilikom i dao do znanja da se od njega nije uspjelo ništa sakriti. Njegov konačan oporavak i sposobnost sagledavanja tragičnoga događaja i situacije u kojoj se našao potvrdio je liječnički konzilij KBC-a Split, koji je dopustio da istražni sudac Branko Ivić u petak od njega uzme iskaz. Odluka konzilija nikoga u Tisnom nije začudila.
Osim obitelji, Franu već tri tjedna posjećuju brojni prijatelji. Prema njihovim riječima, osjeća se vrlo dobro, sjeća s svega i normalno razgovara o svemu. Nitko nije primijetio znakove amnezije. Sjeća se i spominje situacije iz života u mjestu, raspituje se za prijatelje iz limene glazbe KUD-a Hartić, gdje je svirao trombon, razgovara o pripremama za maškare u kojima je dosad sudjelovao kao član Pokladnog odbora, o Međunarodnoj utrci tovara i udruzi Tišnjanski tovar...
Franu su u bolnici posjetili predsjednik Stipe Mesić i premijer Ivo Sanader. U Tisnom se najviše prepričava susret s premijerom. Sanader ga je pokroviteljski ispitivao o bolničkom životu, kako se osjeća te treba li mu što. Frane je šutio, na što je netko od osoblja iz pratnje rekao Frani da premijera može pitati bilo što.
- Što radi Bruna? - pitao je Frane misleći na premijerovu 19-godišnju kćer, koja dio ljetnih praznika provodi s Franinim društvom u Tisnom. Teško ranjavanje, kažu Tišnjani koji su ga posjetili u bolnici, Franu nije pokolebalo u namjeri da ostane član DVD-a. To i nije čudno, s obzirom na njegov borben duh. Od 1377 stanovnika ovoga mjesta barem svaki deseti bio je ili je još uvijek član Dobrovoljnog vatrogasnog društva. Ukupno je sedam profesionalaca u DVD-u i Javnoj vatrogasnoj postrojbi Šibenik.
Bez spektakla
U mjestu se stotinjak ljudi trenutačno smatra članovima DVD-a, 57 ih ima i formalno članstvo, a 20-ak ih je u svakom trenu spremno pod punom opremom otići na intervenciju.
Tisno čeka Božić i Franin dolazak. I DVD, i KUD Hartić, i Pokladni odbor, i udruga Tišnjanski tovar, ali i ostale udruge i neformalna društva u kojima Frane djeluje nadaju se da će im pripasti čast organizirati feštu u povodu njegova povratka. Ipak, to neće biti ovoga Božića zbog još velike tuge za petoricom poginulih mještana. A prije svega, Frane i njegova obitelj ne žele od sreće u nesreći raditi spektakl, već proslaviti Božić, blagdan mira i ljubavi, u krugu obitelji.
Preneseno sa: Večernji list
na 23. Prosinac 2007 10:40
na 23. Prosinac 2007 17:02