Nikad veći interes za školovanje hrvatskih vatrogasaca
Ove godine vlada izuzetno veliki interes za stjecanje srednje stručne spreme za zanimanja vatrogasac i vatrogasni tehničar. U mjesecu veljači 2007. godine je u Vatrogasnoj školi u Zagrebu školovanje za vatrogasna zanimanja započelo 68 polaznika, a u rujnu čak njih 119.
Ovako veliki broj polaznika u mjesecu rujnu mogao se upisati zahvaljujući pomoći zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Grada Zagreba, gospodina Mladena Malčića, koji je omogućio da se nastava za dva razredna odjela prekvalifikacije održava u vatrogasnim postajama Dubrava i Žitnjak.
Pored upisa u Zagrebu, sukladno stremljenju da se obrazovanje vatrogasaca čim više decentralizira, prvi dio nastavnog procesa prekvalifikacije u trajanju od 270 sati, započeo je u ožujku u Javnoj vatrogasnoj postrojbi grada Rijeke (28 polaznika), a u listopadu u Javnoj vatrogasnoj postrojbi "Dubrovački vatrogasci" (32 polaznika), Javnoj vatrogasnoj postrojbi grada Zadra (42 polaznika) te Vatrogasnoj postrojbi grada Siska (24 polaznika).
Vrijedi spomenuti da su početku školovanja bili nazočni zapovjednici navedenih postrojbi:
- gospodin Tomislav Miloš,
- gospodin Antun Grčić,
- gospodin Željko Šoša i
- gospodin Branko Friganović,
županijski vatrogasni zapovjednici:
- gospodin Slavko Gauš,
- gospodin Željko Šoša (zapovjednik postrojbe i županijski vatrogasni zapovjednik),
- gospodin Mijo Brlečić, ujedno i zamjenik predsjednika Hrvatske vatrogasne zajednice te
- gospodin Kažo Kolanović, predsjednik Vatrogasne zajednice Županije zadarske.
Raduje i činjenica da su školovanju vatrogasaca pozornost podarili i čelnici lokalne i regionalne samouprave pa je tako u Dubrovniku bio prijem u uredu gospođe Dubravke Šuice gradonačelnice i obavljen razgovor sa dogradonačelnikom, gospodinom Antunom Kisićem , dok je u Zadru razgovarano sa županom Županije zadarske, gospodinom Ivom Grbićem i dogradonačelnikom grada Zadra, gospodinom Draženom Grgurevićem.
Otvaranju razrednih odjela prekvalifikacija po gradovima bili su nazočni i pročelnici područnih ureda Državne uprave za zaštitu i spašavanje: gospodin Goran Violić (Dubrovnik), gospodin Ivan Knez (Zadar) i gospodin Željko Prpić (Sisak).
Razredne odjele prekvalifikacija u Zagrebu, Rijeci, Dubrovniku, Zadru i Sisku, u nazočnosti načelnika Vatrogasne škole, gospodina Stjepana Purgara, otvorio je pomoćnik ravnatelja Državne uprave za zaštitu i spašavanje – ravnatelj Učilišta vatrogastva i zaštite i spašavanja, gospodin Branko Smrekar.
Uz ovako veliki broj upisanih polaznika u 2007. godini (313), u Vatrogasnoj školi nastavljeno je školovanje vatrogasaca i vatrogasnih tehničara upisanih 2006. godine. Bilo ih je 299, od čega su 273 uspješno okončali školovanje.
Ukupno gledajući u 2007. godini kroz Vatrogasnu školu prolazi čak 612 polaznika. Kako proces školovanja obuhvaća i praktičnu terensku nastavu, u šumama na obroncima Medvednice, na rijeci Savi i jezeru Rakitje te reciklažnom dvorištu, u provedbi nastavnog procesa Učilištu vatrogastva i zaštite i spašavanja pomažu: Šumarija Zagreb, Tempo d.o.o. te CIOS ,na čemu im posebno zahvaljujemo, a svesrdnu pomoć u organizaciji prijevoza i održavanju tehnike dobivamo od Službe zajedničkih poslova Državne uprave za zaštitu i spašavanje.
I na kraju, vjerujemo da ćemo u sljedećoj 2008. godini sve strukture vatrogasaca, kako za vatrogasna zanimanja tako i druge oblike obrazovanja provoditi po novim nastavnim planovima i programima. Time ćemo sigurnost naših građana, njihovih dobara i okoliša dignuti na još višu razinu.
O školi, kvaliteti školovanja, a na kraju i o budućim vatrogascima mogao bi puno reći jedan podatak koji me vrlo zanima a to je:
Od 1998 godine kada je počelo školovanje po sadašnjem programu koliko ih je od ukupnog broja polaznika palo , odnosno nije završilo školu (neračunajući one koji su odustali svojevoljno)?
Da li ih uopće ima, ili su svi sposobni za vatrogasca?
Mislim da ću napustiti ovaj portal kako bih omogućio Vatrici i njenjim "hiperlinkovima " da egzistiraju. Acivi ako stvarno ne poduzmeš mjere koje će dovesti do reda na ovim stranicama, ZNAJ DA GUBIŠ vrhnje kako bi sačuvao surutku!!
Ma lako za vezove i ostale stvari,pitanje je koliko će tih momaka se uspijeti zaposliti u neku od postrojbi.Koliko će biti dugo bez posla i šta če im ostati u glavi od škole.
Mene zanima tko u toj Vatrogasnoj školi ima stvarno vatrogasnog iskustva i koliko.
Mislim da je potrebno što više uključivat u rad ekipu koja ima iskustva.
Pitam se da li je profesor koji predaje hidrauliku ikada vidio prometnu nesreću, profesor koji predaje motorne pile, da li je ikada pilio njome u stvarnim uvjetima, ili ono najbitnije, da li je profesor vat. taktike ikada vidio pravi požar, makar i na slici?
Miljenko_I- oprosti, ali koliko ja znam za sirutku se zna da ima niz dobrih pa i ljekovitih osobina, a za mamurluk(pijanstvo) je izvrsna. Vrhnje uistinu lijep izgleda, ali i deblja. Pa sad mi nije jasno kakav bi tu red trebalo uvesti.
na 06. Prosinac 2007 19:28
na 06. Prosinac 2007 23:46
na 07. Prosinac 2007 00:47
na 07. Prosinac 2007 00:53
na 07. Prosinac 2007 07:39
na 07. Prosinac 2007 10:38
na 07. Prosinac 2007 11:17
na 07. Prosinac 2007 11:25
na 07. Prosinac 2007 21:25
na 08. Prosinac 2007 12:25