Nikad veći interes za školovanje hrvatskih vatrogasaca
Ove godine vlada izuzetno veliki interes za stjecanje srednje stručne spreme za zanimanja vatrogasac i vatrogasni tehničar. U mjesecu veljači 2007. godine je u Vatrogasnoj školi u Zagrebu školovanje za vatrogasna zanimanja započelo 68 polaznika, a u rujnu čak njih 119.
Ovako veliki broj polaznika u mjesecu rujnu mogao se upisati zahvaljujući pomoći zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Grada Zagreba, gospodina Mladena Malčića, koji je omogućio da se nastava za dva razredna odjela prekvalifikacije održava u vatrogasnim postajama Dubrava i Žitnjak.
Pored upisa u Zagrebu, sukladno stremljenju da se obrazovanje vatrogasaca čim više decentralizira, prvi dio nastavnog procesa prekvalifikacije u trajanju od 270 sati, započeo je u ožujku u Javnoj vatrogasnoj postrojbi grada Rijeke (28 polaznika), a u listopadu u Javnoj vatrogasnoj postrojbi "Dubrovački vatrogasci" (32 polaznika), Javnoj vatrogasnoj postrojbi grada Zadra (42 polaznika) te Vatrogasnoj postrojbi grada Siska (24 polaznika).
Vrijedi spomenuti da su početku školovanja bili nazočni zapovjednici navedenih postrojbi:
- gospodin Tomislav Miloš,
- gospodin Antun Grčić,
- gospodin Željko Šoša i
- gospodin Branko Friganović,
županijski vatrogasni zapovjednici:
- gospodin Slavko Gauš,
- gospodin Željko Šoša (zapovjednik postrojbe i županijski vatrogasni zapovjednik),
- gospodin Mijo Brlečić, ujedno i zamjenik predsjednika Hrvatske vatrogasne zajednice te
- gospodin Kažo Kolanović, predsjednik Vatrogasne zajednice Županije zadarske.
Raduje i činjenica da su školovanju vatrogasaca pozornost podarili i čelnici lokalne i regionalne samouprave pa je tako u Dubrovniku bio prijem u uredu gospođe Dubravke Šuice gradonačelnice i obavljen razgovor sa dogradonačelnikom, gospodinom Antunom Kisićem , dok je u Zadru razgovarano sa županom Županije zadarske, gospodinom Ivom Grbićem i dogradonačelnikom grada Zadra, gospodinom Draženom Grgurevićem.
Otvaranju razrednih odjela prekvalifikacija po gradovima bili su nazočni i pročelnici područnih ureda Državne uprave za zaštitu i spašavanje: gospodin Goran Violić (Dubrovnik), gospodin Ivan Knez (Zadar) i gospodin Željko Prpić (Sisak).
Razredne odjele prekvalifikacija u Zagrebu, Rijeci, Dubrovniku, Zadru i Sisku, u nazočnosti načelnika Vatrogasne škole, gospodina Stjepana Purgara, otvorio je pomoćnik ravnatelja Državne uprave za zaštitu i spašavanje – ravnatelj Učilišta vatrogastva i zaštite i spašavanja, gospodin Branko Smrekar.
Uz ovako veliki broj upisanih polaznika u 2007. godini (313), u Vatrogasnoj školi nastavljeno je školovanje vatrogasaca i vatrogasnih tehničara upisanih 2006. godine. Bilo ih je 299, od čega su 273 uspješno okončali školovanje.
Ukupno gledajući u 2007. godini kroz Vatrogasnu školu prolazi čak 612 polaznika. Kako proces školovanja obuhvaća i praktičnu terensku nastavu, u šumama na obroncima Medvednice, na rijeci Savi i jezeru Rakitje te reciklažnom dvorištu, u provedbi nastavnog procesa Učilištu vatrogastva i zaštite i spašavanja pomažu: Šumarija Zagreb, Tempo d.o.o. te CIOS ,na čemu im posebno zahvaljujemo, a svesrdnu pomoć u organizaciji prijevoza i održavanju tehnike dobivamo od Službe zajedničkih poslova Državne uprave za zaštitu i spašavanje.
I na kraju, vjerujemo da ćemo u sljedećoj 2008. godini sve strukture vatrogasaca, kako za vatrogasna zanimanja tako i druge oblike obrazovanja provoditi po novim nastavnim planovima i programima. Time ćemo sigurnost naših građana, njihovih dobara i okoliša dignuti na još višu razinu.
Da, Darac, i ovdje vrijedi uzrečica našeg naroda : "Svako zlo za neko dobro!" No, mada se može na taj račun pripisati jedan dio polaznika, ipak treba priznati i da je ovaj / internet/ naćin prezentacija vatrogasnog poziva utjecao na to! Ne smije se izostaviti činjenica da je praktički 100% polaznika informatički pismeno!
Pa i trebat će im ta informatička pismenost....čak štoviše kamo je sve krenulo i više od osnovne informatičke pismenosti..
počevši od vozila za čiji servis treba laptop, a ne ključ...pa sustava koji se razvijaju i neki već koriste vani(C.S.I. Community Safety Information, F.I.R.E., eICS, FireEyes, Smoke NET)
Samo, loše ih uče! Dođe polaznik na praksu i banalna stvar, od 11 vezova koje uče, samo za 3 su im rekli za čega stvarno služe! Previše ih je u razredima pa praktične vježbe u sklopu školovanja odrade jedamput i kada dođu na praksu - nešto od toga znaju, ali o više toga nemaju blage veze. Što kažu i neki od njih, izgleda da je profit na prvome mjestu...
Prijatelji moji imamo školu koja školuje vatrogasce a kad se izađe iz nje najmanje se zna . Nešto kronično treba u samom sustavu školovanja mjenjati , sad se čeka ovaj sad onaj program a na kraju opet ništa. Dosta sam vrimena provea u našoj vatrogasnoj školi da vrlo dobro znam šta ko zna u sustavu školovanja vatrogasaca . A pogotovo o gašenju šumskih požara. Te nastavne cijeline prijatelji nema . Ali sama škola je kao i naš cijeli sustav vatrogastva??? Nema ga pa nema ni kvalitetne škole .
Služi samo za izdavanje papira da se možemo papirnato pokriti.
mravojed je u pravu kad kaže da se o puno stvari u školi uopće ne raspravlja i ne uči,ali gledajte na to koliko škola traje i kolko je ispita u tom roku
slažem se da bi se nekim poglavljima trebalo dat više pažnje ali bi jedan bio tog školovanja trebalo obavit u ona dva mjeseca prakse u postrojbama.
dobar bio vatrogasaca pogotovo u malim postrojbama u tih dva mjeseca ne radi ništa
ris je rekao kako polaznik dođe na praksu i nezna čemu služe vezovi a ja mislim da bi stariji vatrogasci u smjeni trebali poučit mlade kolege takvim stvarima,ako ih i oni sami znaju
na 05. Prosinac 2007 21:09
na 05. Prosinac 2007 23:24
na 05. Prosinac 2007 23:51
na 06. Prosinac 2007 00:43
na 06. Prosinac 2007 09:15
na 06. Prosinac 2007 11:59
na 06. Prosinac 2007 12:44
na 06. Prosinac 2007 13:00
na 06. Prosinac 2007 15:08
na 06. Prosinac 2007 18:11