
Gotovo stotinu dana poslije najveće hrvatske poslijeratne tragedije, pogibije 12 vatrogasaca u požaru na Kornatima, službena istraga još uvijek nije okončana pa javnost i dalje nema odgovora na pitanje što se to točno dogodilo kobnoga 30. kolovoza u ranim poslijepodnevnim satima kada su gasitelji u naizgled uobičajenom požaru smrtno ispečeni. Ako ništa drugo, tri mjeseca nakon tragedije jenjale su teorije zavjere o podmetanju i zataškavanju, iz pritvora su pušteni županijski vatrogasni zapovjednik Dražen Slavica i navodni palitelj otoka opuškom, djelatnik Nacionalnog parka Kornati Paško Petrina, a istražni
sudac Županijskog suda u Šibeniku Branko Ivić koji vodi istragu ovih je dana dokazao kako ipak nije bilo pomicanja mrtvih tijela i njihova transporta uokolo prije dolaska forenzičara na mjesto tragedije. Također, ispitivanjem svjedoka Ivić je dokazao kako su boce i drugi predmeti nađeni na mjestu tragedije tamo doneseni kasnije i tako onemogućio širenje novih konspirativnih teza.
Obitelji šibenskih, tišnjanskih i vodičkih poginulih vatrogasaca s nestrpljenjem čekaju rezultate istrage koja očito nije imala nikakve izglede biti dovršena prije izbora. Među ostalim i zato što otkriva totalno nefunkcioniranje sustava, smatra predsjednik DVD-a Šibenik i dugogodišnji profesor fizike Zoran Smolić koji podsjeća da je punih mjesec dana prije drame na Kornatima ukazivao na ogromne propuste u funkcioniranju sustava nakon što je samo srećom izbjegnuta tragedija u požaru na brdu Jamnjak kod Šibenika krajem srpnja ove godine. Tada je ozlijeđeno pet gasitelja, jedno je vozilo potpuno izgorjelo, a u noći su čak bila i evakuirana obližnja naselja sa stanovnicima i njihovim turistima usred sezone.
- Sve je ukazivalo da se može dogoditi tragedija, a da mi nećemo biti spremni kada se to dogodi jer je sustav pun propusta, što se na žalost uskoro i pokazalo na Kornatima. Gasitelji su ušli u helikopter neopremljeni, većina njih nisu bili kvalificirani za desant, komunikacije na otoku nije ni bilo, nisu imali vodu, a općenito hrvatskim gasiteljima nedostaje pravi sustav obrazovanja
– kaže Smolić.
On vjeruje da su vatrogasci stradali u famoznom eruptivnom požaru i da nije bilo nikakvih dodatnih elemenata koji bi uzrokovali smrt 12 ljudi, ili barem ništa ključno nije utjecalo na tragediju. Poklopio se cijeli niz najgorih mogućih okolnosti, puhao je užasno jak vjetar, vatrogasci su se našli na najopasnijem mogućem mjestu. Smolić smatra da su vatrogasci bili sprženi i prije same vatre valom topline od tisuću stupnjeva Celzijevih, nakon čega je preko njih prešao i oganj. Nisu imali nikakve šanse, kaže profesor koji vidi nekoliko elemenata koji su uzrokovali tragediju i zbrku koja je uslijedila.
Prvi i najveći problem je loša i nikakva preventiva jer gasitelji na teren općenito, pa tako i kobnoga dana ne idu dovoljno pripremljeni i opremljeni.
Uslijedile su, kaže, taktičke greške kao posljedica neznanja, a nakon čega se događa cijeli niz propusta
tijekom akcije spašavanja i (ne)pružanja pomoći gasiteljima koji su satima čekali pomoć dok su njihovi kolege sjedili u vatrogasnim prostorijama na obali i ne znajući kakav se pakao odvija na Kornatu.
Satima se nije znalo tko je gdje na otoku, gdje su stradali, koliko ih ima, stiže li pomoć, tko je za što nadležan. U nastaloj zbrci bilo je jasno da cjelokupni državni vatrogasni aparat ne funkcionira jer nije se znalo što se tamo zapravo dogodilo, što su prioriteti niti tko je odgovoran. Nakon toga svega, svjedoci smo, kaže Smolić, općenito loše analize stanja koja traje do danas. Upravo zbog toga pojavljuju se teorije zavjere.
- Ako je i nekakav dodatni detalj doprinio tragediji, o tome ne mogu govoriti ali sumnjam da je išta ključno moglo uz fenomen eruptivnog požara biti dodatni uzrok tragediji – kaže Smolić.
U to da se osim eruptivnog požara nešto još moralo dogoditi na Kornatima, uvjereni su međutim članovi obitelji vatrogasaca ali i mnogi gasitelji među kojima je i Mario Jozić, jedan od preživjelih iz helikoptera koji je prevezao stradale vatrogasce na Kornat.
- Svjestan sam toga da su stradali u strašnom spletu
okolnosti, ali mislim kako se tamo još nešto dogodilo. Što se dogodilo, kako, zaista ne mogu niti zamisliti, ali ne mogu shvatiti kako je toliko ljudi s ogromnim iskustvom, profesionalaca moglo stradati nakon što su po tko zna koliko puta gasili požar u poznatom okolišu, sličan vatrama kojih smo ugasili na tisuće. Jedino što želim je da istraga to konačno i pokaže, da nam svima jednom za svagda kažu što se zbilo pa ako za treba neka traje i godinu dana ali samo da sa sigurnošću kažu što se dogodilo mojim prijateljima – kaže 19-godišnji Jozić koji je pukim slučajem preživio jer se slučajno iskrcao s drugom ekipom, i po prvi put u životu, otkako je dobrovoljac nije otišao na teren sa svoja četiri prijatelja iz Vodica koji su svi poginuli.
- Sva četvorica su mi bili veoma bliski, izvan posla smo stalno bili skupa, išli vani, družili se. Nakon što me zapovjednik Klarić rasporedio s ekipom pokraj kojih sam slučajno sjedio u helikopteru, htio sam se vratiti i tražiti ga da me rasporedi s mojima. No, u jednom sam trenutku zastao i promislio – ma nema veze, što ću sad gnjaviti zapovjednika, ionako ćemo se
uskoro negdje svi opet naći.
Bila je to sudbinska odluka zbog koje sam danas živ – prisjeća se Jozić koji se ne slaže s mišljenjima da vatrogasci nisu bili dovoljno kvalitetno opremljeni i da
sustavno imaju problema s vezama jer to se dogodilo prvi put na kobnom požaru na Kornatima koji su jedini crna rupa s mobitelskim vezama u nacionalnom parku.
- Ja sam ipak ostao u DVD-u i planiram ostati i nadalje. Nismo svi isti. Ja sam uspio nekako prebroditi ovu tragediju, nastojim biti jak, ali ponavljam, moramo doznati što se tamo dogodilo, jer do tada nitko od nas neće biti miran- zaključuje Mario Jozić.
Iako zbog tijeka istrage informacije slabo dopiru u javnost, načelnik PU šibensko-kninske Branko Peran ipak je prokomentirao sporne detalje.
- Odgovorno tvrdim da se policija nikakvim zataškavanjem nije bavila niti je u iti jednom trenutku bilo razvlačenja istrage. Takve ideje za mene su nezamislive jer smo odradili svoj posao profesionalno i kvalitetno, pogotovo imajući na umu u kakvim smo složenim uvjetima radili i pod kolikim pritiskom javnosti – kaže načelnik Peran i naglašava kako je cijela akcija odrađena koordinirano sa Županijskim državnim odvjetništvom.
Komentirajući napise u nekim medijima koji su kao ekskluzivne objavljivali različite materijale ukazujući na to da policija njima nije raspolagala, Peran i to demantira tvrdeći kako od početka barataju svim činjenicama o čemu postoji obilna dokumentacija i dodaje kako niti u jednom trenutku ni od koga nije bilo pritisaka na tijek istrage. Kao najbolji dokaz da se na Kornatima ništa nije moglo dogoditi bez njihove nazočnosti, Peran ističe činjenicu da su policajci na Kornatu boravili od samog početka požara, od podne kobnoga dana kada se vatra i rasplamsala.
NEZAKONITE ISPLATE HONORARA GASITELJIMA
Istražni sudac šibenskog Županijskog suda još uvijek je u fazi ispitivanje svjedoka koji su na bilo koji način povezani sa zbivanjima na Kornatu tijekom prvih 48 sati kada je bio požar i sutradan kada je tamo došla vojska, ministri, najviši policijski i državni dužnosnici koji su sprovodili istragu.
Prema svemu sudeći, na Kornatima će sudac Ivić pokušati sa sudskim vještacima rekonstruirati kobni događaj kako bi iskristalizirali svaki mogući scenarij i provjerili brojne kontroverze koje su se pojavile nakon dramatičnog događaja. Tijekom istrage pravosudni su organi naišli na cijeli niz propusta direktno i indirektno povezanih sa tragedijom pa tako, među ostalim, kaznene i prekršajne odgovornosti ima i u Nacionalnom parku Kornati gdje su zloupotrijebljeni položaj i ovlasti, ima dokaza o nezakonitim isplatama honorara gasiteljima preko tuđih dokumenata. Naime, kao što je već poznato, zapošljavani su maloljetnici koji nisu smjeli ići na teren pa čak i vojni ročnici.
Sve je to nakon tragedije pod lupom pravosuđa i bit će obrađeno do detalja, dakako, tek nakon parlamentarnih izbora kako tako zabrinjavajuća razina nefunkcioniranja sustava ne bi bila plasirana u javnosti.
Preneseno sa: GLASDALMACIJE
na 30. Studeni 2007 11:48