Delničke komandose pozvao premijer?
Autor: Novi-tjednik u 23.11.2007 11:49:58 Jelena Devčić
Novi tjednik došao je do novih saznanja o kornatskoj tragediji, i to o onom dijelu koji se odnosi na dolazak specijalne vojne postrojbe na otok Kornat. Izvor upućen u istragu prenio nam je što se to događalo u noći s 30. na 31. kolovoza, kada je hrvatska javnost tek saznala za stradavanje vatrogasaca na otoku Kornatu u požaru koji je trebao biti beznačajan. Oko 20 sati navečer u Zadar su po hitnom postupku stigli hrvatski premijer Ivo Sanader, načelnik Glavnog stožera hrvatske vojske Josip Lucić, te ministar obrane RH Berislav Rončević. Iste večeri održali su sastanak s danas već bivšim glavnim županijskim vatrogasnim zapovjednikom Draženom Slavicom. Do danas nije razjašnjeno o čemu je točno na tom sastanku bilo riječi, obzirom da premijer, zapovjednik i ministar šute, a Slavica tvrdi kako se ne sjeća zbog šoka kojega je doživio te noći.
Naš izvor tvrdi da je nakon tog sastanka premijer Sanader upozoren na sustavni kaos koji je vladao na otoku. Poput ostatka hrvatske javnosti, osvjedočen u raspad vatrogasnog sustava 30. kolovoza na Kornatu, kao i sustava za spašavanje, te upozoren na neefikasnost sustava MUP-a, premijer je, tvrdi naš izvor, naručio vojsku za Kornat. Navodno je ministru Rončeviću uputio riječi: „Radi što god znaš i umiješ, ali dovedi vojsku na otok. Što više vojnika da se pretraži i osigura teren...“
SKRIVANJE OD ODGOVORNOSTI
Još uvijek aktualni premijer Sanader, nekoliko tjedana kasnije, upitan da komentira neefikasnost sustava za spašavanje, te potrebu za promjenama unutar sustava, kazao je kako smatra da djeluje besprijekorno, te da ga ne treba mijenjati. Da je u tom trenutku priznao manjkavosti sustava, morao bi priznati i nesposobnost svojih ministara koji sustav nisu, kako se pokazalo, ustrojili na odgovarajući način, niti su ga oslobodili kaosa u kojemu djeluje godinama, čemu u prilog najbolje govori tragedija na Kornatu. Stoga bi netko od odgovornih za neefikasnost sustava morao dati ostavku, što bi ozbiljno narušilo vjerodostojnost premijera, jedini je logični zaključak koji se nameće iz ovih spoznaja.
Bilo kako bilo, Rončević je, navodi dalje naš izvor, u gluho doba noći dignuo na noge jedinu postrojbu koja je 24 sata spremna na intervenciju – delničke komandose, jedinu hrvatsku elitnu vojnu postrojbu iz vojarne Drgomalj.
Prvi poziv za evakuacijom u vojarni Drgomalj zaprimili su oko četiri sata ujutro, a bilo je dovoljno pet minuta da vojnici budu na nogama i spremni za pokret. Obzirom da helikopteri (dva su poslana po vojnike) nisu mogli sletjeti kod vojarne, 51 pripadnik delničke postrojbe oko pet ujutro ukrcao se u helikoptere u Rijeci, te su se uputili prema otoku. U uvalu Šipnate, prenosi naš izvor, sletjeli su oko šest sati ujutro.
Prema informacijama koje je naš izvor dobio od jednog od vojnika koji je toga dana izašao na teren, vojsci je rečeno da su dovedeni na mjesto tragedije kako bi pretražili područje zbog mogućih civilnih žrtava (jer je toga dana mnogo civila i turista pomagalo u gašenju požara). Zadatak im je također bio prikupiti sav sumnjivi materijal koji bi mogao poslužiti kao dokaz.
VOJNICI KAO FORENZIČARI!?
Ova naredba, ukoliko je uistinu na taj način izrečena, u sukobu se sa svim mogućim propisima policijske forenzike. Mjerodavni se, navodi naš izvor, pravdaju kako je ona izdana jer je premijer bio mišljenja da policija nije dovoljno dobro organizirana da bi sama iznijela istragu, ali činjenica je da vojska ne može i ne smije glumiti forenzičare, te tragati za dokazi ma. Također je činjenica da su specijalci iz Delnica samo odmogli istrazi jer su, kako je to priznao javno i MUP, kontaminirali mjesto stradavanja, zbog čega nije niti mogla biti izvršena detaljna istraga.
Naš izvor navodi kako njegov sugovornik iz delničke postrojbe nije otišao u kotlinu sa svojim kolegama iz postrojbe, već je ostavljen kao osiguranje na pristaništu. Nije vidio što je ostatak postrojbe radio na mjesti stradavanja, pa ne može niti svjedočiti o tome da li je vojska uistinu petljala s dokazima. Ne zna niti što je ostalo na mjestu tragedije, međutim, tvrdi kako nitko iz postrojbe nije donio niti jedan sumnjivi dokaz na obalu, ponajmanje kakvu bombu ili ostatke fosfora.
Ovo svjedočanstvo uistinu zabrinjava – informacija o tome da je vojska teren pročešljala prije no što je mjesto tragedije pregledao istražni sudac Igor Ninić, te što je još gore, podatak koji svjedoči da su pripadnici delničke postrojbe po zapovjedi imali za zadatak sakupiti dokaze prije no što su poslikani i evidentirani, te ih donijeti na obalu u uvali Šipnata podsjeća na kakvu grotesku, a ne istragu. Ovakav postupak, kojim je vojska odlukom premijera stavljena u funkciju forenzičara, te je poslana da traga za dokazima, zasigurno je presedan u istražnim postupcima. Ma koliko sustav bio kaotičan, pravila postoje, a ne može ih kršiti niti sam premijer. Zbog toga što se usudio, Sanader je u cijelosti onemogučio istražitelje da obave svoj posao. Dočekalo ih je razgaženo požarište, dokazi koje je netko već prekopavao, očito i pokušao zatrpati, kako se vidi s fotografija koje smo već objavljivali.
Delnička postrojba mjesto tragedije nepustila je oko 11 sati ujutro.
Preneseno sa stranica:
Novi tjednik
na 24. Studeni 2007 11:40
na 25. Studeni 2007 10:12
na 26. Studeni 2007 10:22