Istraga vojnih vježbi na otoku
Dolazak vojske na Kornat još uvijek nije objašnjen, a obitelji poginulih vatrogasaca koje zastupa Maro Mihočević nadaju se da će se njihova uloga rasvijetliti saslušanjima svih upućenih, pa i onih najviše pozicioniranih. Tome će, nadaju se, doprinijeti i brojna vještačenja koja je zatražio istražni sudac Branko Ivić, a, među ostalim, od MORH-a traži i sve podatke o vojnim vježbama na otoku.
NA SUD STIŽE VRH POLICIJE I VOJSKE
ŠIBENIK - Odvjetnik obitelji poginulih vatrogasaca Maro Mihočević u sudsku klupu za svjedoke dovest će uz ministra obrane Berislava Rončevića i generala Josipa Lučića i vrh policije!
- Predložiti ćemo i saslušanje ravnatelja policije Marijana Benka te pomoćnika ravnatelja policije Nada koji su sudjelovali uz ministra Rončevića te generala Lučića na sastanku održanom u Zemuniku na kojem je donesena odluka o angažiranju 120 pripadnika HV-a s obrazloženjem da nedostaje jedan vatrogasac i da na otoku moguće ima mrtvih turista i mještana kako bi pokušali razjasniti ulogu HV-a u civilnoj tragediji, kazao je Maro Mihočević.
Upravo opsada Kornata od strane pripadnika HV-a netom nakon tragedije izaziva sumnju javnosti da uzrok nesreće u kojoj je živote izgubilo 12 vatrogasaca leži na vojsci, a niti očevicima strahote još uvijek nije jasno što su tamo radili kao niti gdje je bila policija, jer se po mjestu nesreće hodalo mnogo prije njihova dolaska.
Naš list došao je u posjed sudskih spisa u kojima se navode podaci o policijskim očevidima provedenim nakon stradanja vatrogasaca na Kornatu, ali i iskaza svjedoka koji su sucu Branku Iviću pričali o uništavanju lica mjesta prije dolaska policije. Na desecima stranica službenih izvješća navode se brojni detalji nepoznati javnosti, ali i oni koji otvaraju nova pitanja o tome što se zaista dogodilo na Kornatu kobnog 30. kolovoza.
Svjedočenja vatrogasaca
Vojska je stigla medu prvima, stigli su i ministar obrane Berislav Rončević i general Josip Lučić, cijeli Kornat ujutro je osvanuo okupiran vojskom koja je imala sasvim dovoljno vremena prošvrljati svakim zakutkom prije dolaska policije. Iako su vatrogasci poginuli tijekom dana, naime, očevid je započet tek u 23.30 sati i to u uvali Vrulje u kojoj je izbio požar. No, u3.30 sati po noći očevidna ekipa vraća se u Šibenik bez da se približila mjestu nesreće na koju tek kreću sutradan u 8.15 sati.
U uvalu Vrulje dolaze ponovno oko 10.30 sati, pristupaju detaljnom pregledu prostora, te potom brodom dolaze do uvale Šipnata gdje su kod konobe Solana već zatekli i ravnatelja policije Marijana Benka te pripadnike GSS-a i vojske. Na mjesto nesreće dolaz!e tek u 12.30 sati. Tada sve propisno označavaju, prikupljaju dokaze, nakon čega su djelatnici GSS-a helikopterom odvezli tijela na splitsku patologiju.
Što se događalo tijekom večeri i jutra ispričali su vatrogasci koji su bili raspoređeni na drugim lokacijama na Kornatu i koji su čim su posumnjali da se ispod Velog vrha dogodila tragedija pohitali u pomoć kolegama.
Mate Bačić, vatrogasni tehničar iz Šibenika, na Kornat je iskrcan s prvom grupom uz more kako bi branili kuće. Dobili su poziv od Mirka Juričeva koji je plačući govorio da mu je sin u okruženju i da ga idu naći.
Tek negdje oko pola noći uspjeli su se brodom prebaciti do uvale Šipnate i krenuti u potragu.
- Nas četvorica, Alviž, Copić, Gulam i ja krenuli smo u brdo, dok je Lučev ostao na obali čekati policiju. Mi smo naišli najprije na jednoga mrtvog vatrogasca, mislili smo da je to taj što nedostaje, ali smo onda naišli na drugog, trećeg, nije nam ništa bilo jasno, jer smo mislili da netko osigurava mrtve. Tako smo našli pet mrtvih vatrogasaca, a kasnije kad su došli policajci rasporedili smo se u strijelce i našli šestoga.
Vojska »češljala« teren
Nakon toga spustili smo se u uvalu Šipnat. Kad smo se spustili u uvalu i ujutro bilo je oko nas dosta vojske. Kad sam se probudio već je jedna linija vojske »češljala« teren, bilo je vojnika raspoređenih jedan do drugoga 30-40 metara. Vidio sam da je tu bio general Lučić, u uvali Šipnat, nešto je komentirao. Neki su govorili da je tu ministar Rončević, ja ga ne poznajem. No prepoznao sam da su bili vojnici jer su bili u maskirnoj odori, dio je iskaza Mate Bačića.
Vatrogasac Šime Copić, pak, sucu je dodatno kazao da su u uvali Kravljačica bili pripadnici NOS-a, odnosno vojnici koji gase požar, a da su u Šipnatu i oko četiri sata u jutro došli vojnici.
- Tada je bilo 50-60 vojnika, a ujutro ih je bilo oko 100. Ujutro, kada je došao general Lučić, ti su vojnici išli pretraživati teren, svjedočio je Copić.
Piše Zorana LAZINICA, preneseno sa tranica :
Novi list