KORNATSKA TRAGEDIJA Svjedočenja očevidaca o vojsci na otoku Kornatu bacaju novo svjetlo na tragediju
Vrećice s fosforom ispale iz helikoptera!?
Tekst: Zorana Deljanin Slike: Arhiva SL
To potkrepljuje i izjava jednog specijalca koji je zamolivši za anonimnost kazao kako su i u helikopteru s kojim su prevozeni gasitelji i kruška s vodom bile vrećice s fosforom. Te postoji mogućnost da su vrećice ispale iz helikoptera kada je udario o stijenu i probio gumu, a fosfor se na vrućini zapalio i uzrokovao vatreni udar
Upućeni u nezapamćenu tragediju u povijesti vatrogastva sve glasnije iznose tvrdnju da je eruptivni požar na Kornatu uzrokovao fosfor, a to potkrepljuje i izjava jednog specijalca koji je zamolivši za anonimnost kazao kako su i u helikopteru s kojim su prevoženi gasitelji i kruška s vodom bile vrećice s fosforom. Te postoji mogućnost da su vrećice ispale iz helikoptera kada je udario o stijenu i probio gumu, a fosfor se na vrućini zapalio i uzrokovao vatreni udar. Fosfor kao potencijalni uzrok tragedije spominje se već danima, a do sada se sumnjalo da je na Kornatu preostao od vojnih vježbi ili je po otoku 'posijan' kako bi se povećao broj smrtno ovaca.
Magdić: Moguća teorija
- Da, to je teorija koja je moguća. Sve što se otkriva ide prema tome da je upravo fosfor uzrokovao tragediju i zbog toga i tvrdim da uzrok pogibije vatrogasaca nije eruptivni požar. To je činjenica. Od kornatske trave nije mogao nastati eruptivni pozar. Po opeklinama koje su vatrogasci zadobili i brzini širenja od četiri metra u sekundi, što je utvrđeno, prema iznesenoj priči o eruptivnom požaru cijeli bi otok izgorio za 30 minuta, a gašen je šest sati i nije cijeli izgorio - veli Mladen Magdić, predsjednik Sindikata vatrogasaca. Naglašava kako od trave nije mogao nastati eruptivni požar i razviti se temperatura toliko visoka da tali kacige, ali je to moguće ukoliko se zapalio upravo fosfor.- Možda je i bio u helikopteru, možda na otoku. Prema međunarodnoj konvenciji zabranjeno je korištenje napalm bomba, ali su dopuštene fosforne bombe. Koristi ih NATO, a vjerojatno su se i naši vojnici uvježbavali s tim bombama. Možda je ostalo fosfora između kamenja - rekao je Magdić dodavši kako u prilog tome ide i činjenica daje vojska stigla na otok tri sata prije spasilaca te je sve prorešetala i pri tome, osnovano je smunjati, mogla i sakriti dokaze. Šibenski list došao je u posjed sudskih spisa u kojima se navode podaci o policijskim očevidima provedenima nakon stradanja vatrogasaca na Kornatu, ali i iskaza svjedoka koji su sucu Branku Iviću govorili o vršljanjima po otoku, te uništavanja samog mjesta prije dolaska policije. Vojska je stigla među prvima, došli su NOS-ovci, specijalci, ministar obrane Berislav Rončević, general Josip Lučić na otoku, cijeli je Kornat ujutro osvanuo okupiran vojskom. Koja je imala sasvim dovoljno vremena provršljati svakim zakutkom ili u najmanju ruku samo gaženjem uništiti sve dokaze, prije dolaska policije, koja na mjesto nesreće na očevid stiže tek sutradan u 12.30 sati.

GLAVNI VATROGASNI
ZAPOVJEDNIK Mladen Jurin o kornatskoj tragediji:
NIJE BILO POGREŠAKA
Tekst: Ante Talijaš / Slike: Vilson Polić
Uz blagdan Svih svetih, paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca podno Središnjeg križa na šibenskom groblju Kvanj, te na grobljima u Tisnom i Vodicama, glavni vatrogasni zapovjednik Mladen Jurin, načelnik HVZ-a Željko Popović, te vatrogasni zapovjednici obalnih županija odali su počast dvanaestorici vatrogasaca stradalih na Kornatu.
Tom prigodom Mladen Jurin je prokomentirao dosadašnji tijek istrage o kornatskoj tragediji.
- Zasad su izjave dale sve relevantne osobe iz vatrogasnih
institucija i Ministarstva obrane. Međutim, istraga se oduljila
jer još nisu saslušani brojni drugi svjedoci, a njih je stotinjak,
potom forenzičari, patolozi... Moram priznati da je nama iz
struke i dalje vrlo čudno i nejasno, da je na tako malenom
prostoru moglo stradati toliko vatrogasaca. No, do okončanja
službene istrage ne treba prejudicirati nikakvu teoriju o uzro¬
cima tragedije, pa ni onu o eruptivnom požaru koja se pojavila
kao rezultat preliminarne istrage.
Izrazio je i žaljenje što se županijski vatrogasni zapovjednik Dražen Slavica još uvijek nalazi u pritvori, te je dodao kako Slavici treba biti omogućeno da se brani sa slobode.
- Osobno smatram da prilikom intervencije na Kornatu
nije bilo pogrešaka u zapovjednom vatrogasnom lancu, pa
tako ni kaznene odgovornosti Dražena Slavice. Uvjeren sam
da će to naš kolega Slavica dokazati i u sudskom postupku.
Inače, nakon svih ovih događaja u hrvatskom vatrogastvu ništa
više nije isto kao prije. U zapovjedni vatrogasni kadar uvukao
se strah od mogućih pogrešaka pri budućim intervencijama.
To treba predvladati izmjenama zakona i pravilnika prema
kojima zapovjednici ne bi trebali biti krivi, ako donesu po¬
grešnu procjenu prilikom gašenja požara. Isto, kao što vojni
zapovjednici ne odgovaraju zbog nekakve krive procjene u
ratnim operacijama - rekao je Mladen Jurin.
Preneseno iz:
Šibenski list
na 05. Studeni 2007 09:55
na 05. Studeni 2007 10:10
na 05. Studeni 2007 10:54
na 05. Studeni 2007 11:41
na 05. Studeni 2007 12:11
na 05. Studeni 2007 13:22
na 05. Studeni 2007 14:24
na 05. Studeni 2007 19:06
na 05. Studeni 2007 19:21