Autor i foto: Marina Borovac
Okviriči:
Gdje su radnici iz BiH
Mile Rameša nije pozvan kao svjedok na sud. Gdje su radnici Elvir i Emir Škrgić iz BiH koji su posvjedočili da je baš Petrina bacio opušak, ne zna. Iskaze Jere Skračića i Jurice Kovačeva nitko nije uzeo, nisu ih ni tražili da eventualno ispričaju gdje su ozlijeđeni bili, u kojem položaju, što se događalo za akcije spašavanja.
Petrina nije kirv
“Bio sam na kavi s Paškom Petrinom. Utučen je, pod sedativima. Cijelo mi je vrijeme ponavljao: A šta ako sam ja to stvarno učinio, ako je zbog mene umrlo dvanaest ljudi? Rekao san mu da ne vjerujem da je kriv. Ne vjeruje ni on, ali ga sve to jako muči. Propao je”, ispričao nam je Petrinin znanac.
Skračić, Rameša i Kovačev nisu ni meuđusobno odveć razgovarali o kornatskoj tragediji
Dok smo u uvali Šipnata čekali pomoć, i pokušavali doznati hoće li teško ozlijeđene vatrogasce prevesti policijski brod Brzi koji je bio u luci, ili će po njih doći helikopter, kako je najprije rečeno, Tomislav Crvelin je ustao. Na sebi je čitavu imao crnu majicu i tamne bokserice.
Sam je, ne pridržavajući se, krenuo ka policijskom bordu. Stao sam u čudu i nijemo ga promatrao. Ušao je u brod, malo zateturao, i sjeo u fotelju. Pomislio sam, hvala Bogu. Marinko Knežević, kojeg smo zvali Borajac, sjedio je na stolu na rivi.
Kako pomoć nije stizala, upitao je: Kad će nas voziti u doktora?. Zapravo, ne sjećam se je li to izgovorio ili mi je mimikom načinio takvu gestu. Proganja me to, ali ne mogu se sjetiti glasa nijednog vatrogasca", prisjeća se 30. kolovoza, crnog dana hrvatskog vatrogastva, Mile Rameša, zaposlenik Nacionalnog parka Kornat.
Dojavio Rameša
U tom trenu nije mogao ni zamisliti da će Tomislav Crvelin, 23-godišnjak iz Tisnog, biti osma, a 52-godišnji Marinko Knežević jedanaesta žrtva požara na Kornatu. Da na Kornatu gori, Javnoj vatrogasnoj postojbi Šibenik prvi je dojavio upravo Rameša. Bilo je to u 11 sati i 48 minuta. U to vrijeme nije bio na otoku, već u svom uredu na Murteru. Minutu prije njega je o vatri je obavijestio Murteranin koji ima kuću pokraj objekta Nacionalnog parka gdje je bio početak požara.
"Zvao sam naše zaposlenike u parku. Dečki su mi rekli da su bili u kući kad je vatra počela. S njima je, valjda, unutra bio i Paško Petrina. Rekli su mi da vatra bježi ispod njih", prisjeća se, pomalo nevoljko i teško, Rameša. I dok je na otoku gorjelo, a Otočni radio Kornat počeo pozivati sve one koji se mogu priključiti vatrogascima, Rameši se, čuvši obavijest, javio Jurica Kovačev, mladić koji je htio pomoći gasiti.
Nekako u isto vrijeme put Kornata se s nekolicinom prijatelja spremao i Jere Skračić. Bilo je negdje oko 16 sati kada su, misli njih petorica, krenuli gumenjakom. S murterske rive krenuo je još jedan drveni brodić s petoricom-šestoricom momaka, a toliko ih je bilo i u brodu Nacionalnog parka. Negdje na polovini puta pokvario se gumeni gliser, pa je ekipa iz Nacionalnog parka spašavala najprije njih.
Helikopter kružio
"Ne znam točno, mislim da je to bilo oko 18 sati kada smo iznad vrha brda odakle smo kasnije izvlačili stradale vidjeli policijski helikopter. Samo je kružio, ništa drugo nije radio. Bilo je to čudno", priča Skračić. Izašli su najprije u Lupešku valu, vodom iz dvije-tri brentače polili nagorene borove, a onda su se čuli Jere i Jurica koji ga je zvao da odmah dođe u Šipnatu.
Saznali su već da ima mrtvih. I dok u sjećanju slažu što su doista proživjeli tog dana, o kojem nisu ni međusobno odveć razgovarali, i Skračić i Kovačev kažu kako su zapravo došli u zadnji tren jer bi akcija spašavanja sigurno trajala tko zna do kada budući da se već počelo mračiti.
Dok su GSS-ovci helikopterom izvlačili ozlijeđene, oni su ih preuzimali i nosili na rivu: "Ante Crvelin je bio teško ozlijeđen, sav ispečen, bez odjeće. Stavili smo ga na nosila i s njim na rivu. No, kako su bila samo ta jedna nosila, morali smo ga izvaditi iz njih, sklopiti i nositi nazad GSS-ovcima. A kad bi GSS-ovci kojeg od momaka izvukli, tražili su od mene mobitel da nazovu 112. Bio je to opći kaos", kaže Kovačev.
Morfija, morfija
"Morfija, morfija, ima li ko morfija? pitao je jedan vatrogasac, mislim da je to bio Tomislav Crvelin. Marinka Kneževića sam vodio, pitao ga je li dobro, može li. Odgovorio je da može", priča Skračić. Na rivi su izvukli četvoricu: Antu Crvelina, Tomislava Crvelina, Marinka Kneževića i, misle, Josipa Lučića.
Oni su odvezeni u Sukošan policijskim brodom. Druge su ukrcavali u helikopter, ali, iako su ih poznavali, ne mogu sa sigurnošću reći njihova imena jer su od ozljeda bili teško prepoznatljivi. Pamte da je helikopter najprije odvezao Franu Lučića i da s njim nije bio nijedan od vatrogasaca.
Preneseno sa stranica:
Večernji list 04.11.2007.-večernje izdanje
na 04. Studeni 2007 22:28
na 04. Studeni 2007 22:31
na 04. Studeni 2007 22:34
na 05. Studeni 2007 00:08
na 05. Studeni 2007 00:14
na 05. Studeni 2007 00:19
na 05. Studeni 2007 01:02
na 05. Studeni 2007 05:29
na 05. Studeni 2007 08:23