VOJSKA PRIJE SVIH zapisnici iz Divulja bacaju sumnju u vjerodostojnost istrage
Tragediju je izazvao – bijeli fosfor?!
Sve upućuje na sumnju da na Kornatu nije bila riječ o civilnoj, već o vojnoj nesreći kojoj je kumovao helikopter, zaostalo eksplozivno sredstvo ili, sumnja se, bijeli fosfor koji se koristi u nekim vojnim vježbama i lako je zapaljiv pri visokim temperaturama.
Tijela trojice stradalih vatrogasaca odvezena su s Kornata prije početka policijskog očevida. Šokantan je to podatak koji je naveden u dijelu službenog sudskog spisa koji se odnosi na prijepise dojava i razgovora Vatrogasnog operativnog središta u Divuljama (VOS). Navodno su tek nakon očevida helikopterima iz Zemunika vraćena na mjesto nesreće kako bi GSS-ovci poslije zatekli svih šest tijela, a sumnja se i da su tijela možda vraćena tijekom noći kad su vojni helikopteri još uvijek letjeli na sve strane.
U službenome zapisniku iz Divulja na devet stanica, naime, u minutu i sekundu su zapisani svi pozivi, detalji razgovora, zahtijeva i kretanja vatrogasaca, helikoptera, kanadera, vojske… tog kobnog 30. kolovoza kao i 31. kolovoza kada je određen očevid.
Iz minute u minutu
Kronološki praćeno, stoji da je dojava da ima ozlijeđenih stigla u 16.42 sata, u 19.13 helikopter je krenuo s Kornata s ozlijeđenima vatrogascima, a u 19.58 sati helikopter se s vatrogascima spustio u Zemunik. Ključni zapis na koji se poziva obitelj jest od 20.51 sati između VOS-a i Zadarskog centra 112. – Tri smrtno stradala vatrogasca helikopterom su dovezena u Zemunik, a tijela dvojice smrtno stradalih su ostavljena na otoku, nisu mogla biti prevezena – stoji u zapisu, a to se potvrđuje i u 21.05 kad se navodi `troje smrtno stradalih je prevezeno, troje ozlijeđenih (dvoje teško) prevezeni su u Zemunik. Četiri ozlijeđena vatrogasca prevezena su gliserom, a tijela dvoje smrtno stradalih vatrogasaca još su na otoku´. 31. kolovoza u 3.08 stiže dojava da je pronađen i šesti poginuli vatrogasac, a većina razgovora odnosila se mahom na dogovore oko lokalizacije požara. U 13.20 sati stiže pitanje može li helikopter za prijevoz mrtvih vatrogasaca krenuti iz Zemunika na Kornat. Očevid je završen javlja se u 13.35, tijela su ukrcana i u 14.45 sati helikopter je napustio Kornat i krenuo put patologije na Firulama. Iz policijskih izvora nitko nije htio reći do u detalje što se događalo tog kobnog dana, jesu li tijela odvezena ili ne, jesu li za potrebe očevida vraćena, no, uvjeravaju kako je sve odrađeno kako treba. Možda su i odvezena, govore naši izvori, ali je sigurno prije dokumentirano fotografijama. Krunoslav Borovec, glasnogovornik Ravnateljstva policije, tek je kratko kazao kako ostaju kod onoga što su ranije rekli. Iz MORH-a su tek poručili kako oni tijela poginulih nisu premještali prije očevida. A upravo je MORH pod lupom javnosti jer je vojska prva doznala za nesreću, vojnici su iskrcani na Kornat prije negoli je GGS uopće krenuo u pomoć i to ne samo pripadnici NOS-a iz Malog Lošinja (namjenski organizirane snage koje su obučene za pomoć pri gašenju požara), već i `zelene beretke´ te antiterorističke specijalne jedinice MUP-a.
Fosfor zaostao od vježbe
No, vojska nije došla samo prije svih, već su snage stizale i tijekom noći. Prema zapisniku, u 1.25 po noći javlja se da je u zračnoj luci Zemunik još 35 pripadnika NOS-a koji idu na Kornate. Centar u Divuljama pitao o koim vojnicima se radi i da li im treba organizirati prijevoz na Kornat. U operativnom Vatrogasnom zapovjedništvu odgovaraju kako nemaju pojma o kojim se vojnicima radi i da će to ispitati. Raspituju se i dalje, no ne dobivaju informacije sve do 1.32 sata kad se javlja OVZ i kaže ˝hvala na pomoći, ali rješavamo to drugim putovima˝. Što su radili, do danas nije poznato, ali potkrepljuje sumnju da na Kornatu nije bila riječ o civilnoj, već o vojnoj nesreći kojoj je kumovao helikopter, zaostalo eksplozivno sredstvo ili, sumnja se, bijeli fosfor koji se koristi u nekim vojnim vježbama i lako je zapaljiv pri visokom temperaturama.
Ipak će se uspostaviti da je tragediju smisli politički vrh koji je htio dobiti na ovcama . Taj bijeli fosfor bio je namjenjen za ovce kao sredstvo zamame kako bi se povećao broj smrtno stradalih ovaca
Baš me zanima u čemu je bio taj bijeli fosfor, i kako to da se nije prije požara već samozapalio? Vjerujem da je potrebnih četrdesetak stupnjeva bilo i prije požara.
Bijeli fosfor je gotovo bezbojna (slabo žućkasta), prozračna, mekana, vosku slična tvar gustoće 1.82 koja se na 44,25°C tali u prozirnu uljevitu tekućinu. Iako ključa tek na 280°C, bijeli se fosfor već na običnoj temperaturi znatno isparuje. Vrlo je reaktivan: spaja se direktno i često vrlo žestoko sa gotovo svima drugim elementima. Suhi se bijeli fosfor na zraku sam zapali i gori svijetlim plamenom (upotrebljava se za zapaljive bombe) stoga se uvijek čuva pod vodom. Sporu oksidaciju fosfora na vlažnom zraku prati pojava svjetlucanja. Bijeli fosfor je jak otrov; već u malim količinama djeluje smrtonosno stoga se upotrebljava za trovanje glodavaca i raznih stetočina.
Na zraku se lako zapali već pri sobnoj temperaturi, stoga se mora čuvati (i rezati) pod vodom. Zbog velikog afiniteta prema kisiku bijeli fosfor je jak reducens. U vodi se ne otapa, ali se otapa u ugljikovom disulfidu (CS2) i u nekim organskim otapalima kao što su benzen i etil-eter.....
Fosfor je otrovan i količina od 0,1 g već je smtronosna za ljude. Izaziva smetnje u procesu izmjene ugljikohidrata, oštećuje krvne žile i jetru. Protuotrov je otopina CuSO4. Bijeli fosfor se upotrebljava za proizvodnju fosforne kiseline, fosfornih halogenida, oksihalogenida i sulfida, fosforno - bakrenih legura, zapaljivih i otrovnih punjenja granata i bombi te za proizvodnju umjetnih gnojiva.
Fosfor se javlja u više alotropskih modifikacija: alfa i beta - fosfor koji je bijel, te crveni (ili ljubičasti) i crni fosfor. Pri sobnoj temperaturi bijeli fosfor je bezbojna i prozirna tvar mekana poput vosaka koja stajanjem pod utjecajem svjetla površinski blago požuti. Pri temperaturi ispod -7,6°C bijeli fosfor postojan je u romboedarskoj beta - modifikaciji, a između -7,6°C i 260°C stabilna je kubična alfa - modifikacija. Pri 44,1°C tali se u bezbojnu tekućinu velikog indeksa loma svjetlosti koja vrije pri 280°C stvarajući pritom bezbojnu paru. U čvrstom i tekućem stanju bijeli fosfor se sastoji od molekula P4 pri čemu su atomi fosfora smješteni u vrhovima tetraedra tako da je svaki atom fosfora vezan s tri susjedna jednostrukom kovalentnom vezom. Vrlo je reaktivan. Na zraku oksidira pri čemu se u tami vidi plavkasto svjetlucanje kao posljedica efekta fosforescencije (efekt koji je prema tom svjetlucanju i dobio naziv). Na zraku se lako zapali već pri sobnoj temperaturi, stoga se mora čuvati (i rezati) pod vodom. Zbog velikog afiniteta prema kisiku bijeli fosfor je jak reducens. U vodi se ne otapa, ali se otapa u ugljikovom disulfidu (CS2) i u nekim organskim otapalima kao što su benzen i etil-eter.
Neznam baš da je zaostao, prije će biti da je bija posut za nedavnu vježbu “Noble Midas 07”, jerbo se spominje da je vojska šetkala po otku nekih misec dana prije nesriće.
na 19. Listopad 2007 19:29
na 19. Listopad 2007 19:51
na 19. Listopad 2007 20:15
na 19. Listopad 2007 20:21
na 19. Listopad 2007 21:01
na 19. Listopad 2007 21:02
na 19. Listopad 2007 21:08
na 19. Listopad 2007 21:37
na 19. Listopad 2007 21:39
na 19. Listopad 2007 22:41