Predmeti koji će biti ključni dokazi u sudskom postupku protiv odgovornih za tragediju, te koji će se koristiti kao glavne smjernice u razotkrivanju okolnosti tragedije, gotovo dva dana ostavljeni su na milost i nemilost vremenskih prilika
Osim što bacaju sumnju na iskaz pilota, fotografije koje je anonimni izvor poslao na našu redakciju i za njih tvrdi da su nastale nakon obavljenog policijskog očevida, ukoliko su autentične, upućuju na propuste u policijskoj istrazi.
Naime, na fotografijama se jasno vidi da je nakon očevida dokazni materijal, (svi predmeti koji su pronađeni na mjestu tragedije, a koji su pripadali poginulim i stradalim vatrogascima), ostavljen na otoku, razbacan svuda uokolo.
Predmeti koji će biti ključni dokazi u sudskom postupku protiv odgovornih za tragediju, te koji će se koristiti kao glavne smjernice u razotkrivanju okolnosti tragedije, tvrdi naš izvor, gotovo dva dana ostavljeni su na milost i nemilost vremenskih prilika, te ostalih okolnosti u kojima su moguće i kontaminirani, a samim time i nevaljani kao dokaz na sudu.
AUTENTIČNOST LAKO DOKAZATI
Autentičnost fotografija može se dokazati, kao i vrijeme u kojem su nastale. Naime, tijela poginulih s terena su odvezena 31. kolovoza oko podne, očevid je dijelom obavljen prije toga, a završen je u poslijepodnevnim satima, prije dolaska na teren glavnog vatrogasnog zapovjednika Dražena Slavice i vatrogasaca iz JVP Šibenik. Obzirom da se vatrogasci vide na nekima od fototgrafija, da tijela poginulih više nema na terenu, očito je da su one nastale nakon obavljenog očevida, 31. kolovoza. Fotografije je snimio, veli naš izvor, jedan od vatrogasaca koji je s prvom ekipom stigao na teren nakon očevida.
Ovakvo postupanje s dokazima u najmanju je ruku neuobičajeno. Hrvatska policija ne mora biti američki CSI, no treba poštovati neka pravila prilikom evidentiranja dokaza i tragova u istrazi. Osobito kada je riječ o istrazi o tragediji, do sada nezapamćenoj u hrvatskom vatrogastvu, u kojoj je smrtno stradalo 12 vatrogasaca. Šibenski pravni stručnjaci s kojima smo se konzultirali upozoravaju kako se radi o neviđenom nemaru od strane policije.
Kažu kako bi, po pravilima službe, sav dokazni materijal koji će se koristiti u postupku, trebao biti evidentiran brojem, slikan, te uklonjen s mjesta događaja kako se ne bi kontaminirao.
Obzirom da će obitelji zahtijevati da se posebno istraži mogućnost da je helikopter eventualno zalio gorivom ili uljem vatrogasce, zbog čega ih je kasnije zahvatio požar, biti će potrebno na benzin testirati i predmete koji su ostali na mjestu tragedije. Kako su ti isti predmeti dva dana ostavljeni na mjestu kojega je preletjelo nekoliko helikoptera i to nekoliko desetaka puta, teško da se oni nisu kontaminirali ako ničim drugim tada makar ispušnim parama iz helikoptera…
PAPIRIĆI PREŽIVJELI VATRU
Osim što fotografije upućuju na propuste u istrazi koju je provodio MUP, na njima se jasno vide predmeti koji su nekim čudom ostali pošteđeni uslijed, kako ga istražitelji nazivaju, eruptivnog požara na Kornatu. Dvanaestorica vatrogasaca izgubili su živote, uslijed teških opeklina zadobivenih u požaru, njihova odijela također su izgorjela u cijelosti, no na istom mjestu u istom tom požaru nisu izgorjeli papirići, žvakaće gume, brentače, plastične boce s vodom koje su vatrogasci imali uza se, pa čak niti kanistar s gorivom.
Preneseno sa: NOVI TJEDNIK
na 15. Listopad 2007 11:19
na 15. Listopad 2007 12:00